Soud odmítl žalobu na ministerstvo žádající zrušení povinnosti nosit roušky

Ministerstvo zdravotnictví má podle dnešního rozhodnutí pražského městského soudu pravomoc nařizovat plošné nošení roušek i v nouzovém stavu. O usnesení informoval server Česká justice. Soud odmítl žalobu, která požadovala zrušení tohoto opatření pro nezákonnost. Zároveň podle serveru uvedl, že opatření ministerstva ohledně nošení roušek není razantním zásahem do práv a svobod jednotlivců.

Ilustrační foto
doporučujeme

Žalobu podal loni v listopadu advokát Adam Černý, který zpochybnil jak pravomoc ministerstva vydat takové opatření v době nouzového stavu, tak i zákonnost postupu úřadu. Tvrdil že takovou pravomoc má pouze vláda, která tak může učinit nařízením.

Soud podle České justice připomněl svůj rozsudek ze srpna loňského roku, v němž konstatoval, že zákon o ochraně veřejného zdraví svěřuje ministerstvu pravomoc vydat plošné mimořádné opatření o nošení roušek v případě, kdy není vyhlášen nouzový stav.

Podle soudu by tak bylo nesmyslné, aby takovou pravomoc ministerstvo nemělo v případě, kdy je situace ještě závažnější a nouzový stav je vyhlášen.

Soud také konstatoval, že ministerstvo splnilo i další zákonné podmínky pro vydání tohoto opatření, včetně jeho řádného odůvodnění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 17:20 Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Autoservisy otevřely, zákazníky dovnitř ale nepustí

01.03.2021 15:27 Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá…

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 14:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

V centru Plzně je dnes víc policistů než chodců, hlásí pracovníci

01.03.2021 11:21 Necelé dvě desítky lidí se dnes kolem 10:30 pohybovaly po zhruba 2,5hektarové ploše plzeňského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama