Soud opět řeší "odháčkování". Guru Jára dle žaloby znásilňoval, navíc spáchal další trestný čin

Zlínský krajský soud se dnes vrátil k projednávání případu Jaroslava Dobeše, zakladatele esoterické školy Poetrie známého jako guru Jára. Znovu se zabývá i obžalobou vůči jeho blízké spolupracovnici Barboře Pláškové.

Přidejte svůj názor

Guru Jára
doporučujeme

Podle státní zástupkyně se v letech 2004 až 2007 dopustili znásilnění sedmi studentek školy, hrozí jim pět až 12 let vězení. Oba jsou stíhaní jako uprchlí, od roku 2015 pobývají v imigračním detenčním zařízení na Filipínách, v zemi žádají o azyl.

Nyní osmačtyřicetiletý Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích takzvaně odháčkovával. Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle státního zastupitelství nyní pětačtyřicetiletá Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. Žalobci tvrdí, že u některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha. Obhajoba to popírá, tvrdí, že šlo o tantrickou praktiku, a nikoliv o soulož.

Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové se Dobeš v roce 2009 dopustil i pomluvy, když vyvěsil v jednom z okresních měst v Čechách letáky s informacemi o lékařce tamní nemocnice, která podle jejich textu způsobila smrt pacienta. Letáky odkazovaly na další fakta na webových stránkách Poetrie. Lékařka poté z nemocnice odešla a na čas byla bez práce. Hlavní líčení pokračuje výpověďmi svědků, nařízené je i na úterý.

Za znásilnění jedné ženy už Nejvyšší soud potvrdil Dobešovi a Pláškové tresty 5,5 roku a pěti let vězení. Krajský soud však loni dvojici odsoudil i za dalších pět případů. Vrchní soud následně část verdiktu zrušil a vrátil věc do Zlína, za prokázané považoval pouze jedno znásilnění. Na základě odvolání žalobkyně krajský soud řeší i další dva případy údajného znásilnění, u nichž původně Dobeše s Pláškovou zprostil obžaloby. Dobeš před nedávnem neuspěl se stížností týkající se procesního postupu u Ústavního soudu, Plášková na jeho rozhodnutí čeká.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řídit stát jako firmu? Zazněla částka, kterou premiér Babiš utopil v…

19.10.2019 21:55 Aktualizováno Před volbami hlásil, že chce řídit stát jako firmu, lidé udělali z Andreje Babiše svými hlasy…

Jak ČSSR uspíšila pád berlínské zdi: Historik upozornil na málo známou…

19.10.2019 21:27 Aktualizováno Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi…

Zbloudilou houbařku nenašel ani vrtulník. Avízo nakonec přišlo od nečekané…

19.10.2019 20:00 Po houbařce (73) z Velkého Grunova pátrali v noci na dnešek policisté a hasiči na Českolipsku. Do…

Na letišti v Ralsku se znovu bojovalo. Německý kulomet MG 42 dodnes budí…

19.10.2019 14:51 Na bývalém vojenském letišti Hradčany v Ralsku na Českolipsku se dnes znovu bojovalo. Výbuchy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama