Soud opět zamítl obnovu 36 let starého případu Pavla Wonky. Proč?

Okresní soud v Hradci Králové podruhé zamítl obnovu řízení ve více než 30 let starém případu disidenta Pavla Wonky, který se týkal údajně křivého obvinění členů KSČ. Okresní prokuratura v Trutnově za to Wonku několik let stíhala, než tehdejší hradecký okresní soud věc v únoru 1988 pro neúčelnost zastavil. Wonka byl tehdy již odsouzen za závažnější činy.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

O obnovu řízení usiluje Jiří Wonka, který se roky u soudů snaží očistit bratrovo jméno.

"Okresní soud dospěl k závěru, že nejsou dány důvody pro obnovu řízení," řekl předseda senátu David Arochi Vergara Schmuck. Soud uvedl, že nebyly předloženy nové skutečnosti ani důkazy, které by mohly vést k přehodnocení starého případu.

"Navíc obnova řízení nemůže vést k výsledku méně příznivému pro zemřelého obviněného," řekl Schmuck. Podle něj obecně platí, že obnova řízení, které bylo ukončeno pravomocným zastavením trestního stíhání, je v neprospěch obviněného.

Dnešní verdikt není pravomocný, Wonkův advokát Lubomír Müller proti němu podal stížnost. "I kacíř a rebel mají právo na spravedlivý proces. Pavel Wonka uzavřel v určitém smyslu provokativní socialistický závazek a napadal členy KSČ. Nebyl dosud očištěn," řekl Müller.

Jiří Wonka usiluje o obnovu řízení ve věci související s tzv. "Socialistickým závazkem na počest 40. výročí SNP". Tento formulář v únoru 1984 jeho bratr Pavel vyplnil a zavázal se v něm, že bude bojovat v závodě Mileta Hořice, kde tehdy pracoval, proti nedodržování zákonů. V dokumentu také uvedl, že se zasadí o to, aby vyšla najevo trestná činnost ředitele závodu a jeho řidiče. Předmětem trestního stíhání Pavla Wonky v této věci bylo ale až vystoupení na veřejné schůzi, na které obvinil činovníky KSČ z nezákonných praktik. Podle tehdejšího vyšetřovatele se tím dopustil mimo jiné křivého obvinění.

Wonkovo stíhání bylo zastaveno po uložení nepodmíněných trestů odnětí svobody na 14 měsíců rozsudkem Okresního soudu v Náchodě z roku 1984 a 21 měsíců za pobuřování s následným tříletým ochranným dohledem rozsudkem Městského soudu v Praze z roku 1987. Právě pro neplnění podmínek ochranného dohledu skončil Wonka 5. dubna 1988 ve vazbě a 26. dubna 1988 v královéhradecké věznici za dosud nevyjasněných okolností ve věku 35 let zemřel.

Soudy na začátku 90. let Wonku rehabilitovaly, oba rozsudky, jak náchodský z roku 1984, tak i pražský z roku 1987, jako nezákonné zrušily a Wonka byl plně zproštěn obžalob. Tím podle Jiřího Wonky pominuly důvody, pro které bylo zastaveno trestní stíhání v kauze tzv. socialistického závazku. "Proto požádal, aby ve věci byla povolena obnova řízení a bylo jasně rozhodnuto, zda uzavření socialistického závazku bylo, či nebylo trestným činem," uvedl Müller.

Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu. Před listopadem 1989 byl za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

V olomouckém babyboxu našli chlapečka. Už má jméno, byl zabalen do plyšové…

20.09.2020 21:35 Do babyboxu v Olomouci dnes vpodvečer někdo odložil miminko. Chlapec vážící 2,5 kilogramu byl…

Ekologická havárie: Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo mnoho ryb

20.09.2020 19:22 Do řeky Bečvy dnes unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama