Soud opět zamítl obnovu 36 let starého případu Pavla Wonky. Proč?

Okresní soud v Hradci Králové podruhé zamítl obnovu řízení ve více než 30 let starém případu disidenta Pavla Wonky, který se týkal údajně křivého obvinění členů KSČ. Okresní prokuratura v Trutnově za to Wonku několik let stíhala, než tehdejší hradecký okresní soud věc v únoru 1988 pro neúčelnost zastavil. Wonka byl tehdy již odsouzen za závažnější činy.

O obnovu řízení usiluje Jiří Wonka, který se roky u soudů snaží očistit bratrovo jméno.

"Okresní soud dospěl k závěru, že nejsou dány důvody pro obnovu řízení," řekl předseda senátu David Arochi Vergara Schmuck. Soud uvedl, že nebyly předloženy nové skutečnosti ani důkazy, které by mohly vést k přehodnocení starého případu.

"Navíc obnova řízení nemůže vést k výsledku méně příznivému pro zemřelého obviněného," řekl Schmuck. Podle něj obecně platí, že obnova řízení, které bylo ukončeno pravomocným zastavením trestního stíhání, je v neprospěch obviněného.

Dnešní verdikt není pravomocný, Wonkův advokát Lubomír Müller proti němu podal stížnost. "I kacíř a rebel mají právo na spravedlivý proces. Pavel Wonka uzavřel v určitém smyslu provokativní socialistický závazek a napadal členy KSČ. Nebyl dosud očištěn," řekl Müller.

Jiří Wonka usiluje o obnovu řízení ve věci související s tzv. "Socialistickým závazkem na počest 40. výročí SNP". Tento formulář v únoru 1984 jeho bratr Pavel vyplnil a zavázal se v něm, že bude bojovat v závodě Mileta Hořice, kde tehdy pracoval, proti nedodržování zákonů. V dokumentu také uvedl, že se zasadí o to, aby vyšla najevo trestná činnost ředitele závodu a jeho řidiče. Předmětem trestního stíhání Pavla Wonky v této věci bylo ale až vystoupení na veřejné schůzi, na které obvinil činovníky KSČ z nezákonných praktik. Podle tehdejšího vyšetřovatele se tím dopustil mimo jiné křivého obvinění.

Wonkovo stíhání bylo zastaveno po uložení nepodmíněných trestů odnětí svobody na 14 měsíců rozsudkem Okresního soudu v Náchodě z roku 1984 a 21 měsíců za pobuřování s následným tříletým ochranným dohledem rozsudkem Městského soudu v Praze z roku 1987. Právě pro neplnění podmínek ochranného dohledu skončil Wonka 5. dubna 1988 ve vazbě a 26. dubna 1988 v královéhradecké věznici za dosud nevyjasněných okolností ve věku 35 let zemřel.

Soudy na začátku 90. let Wonku rehabilitovaly, oba rozsudky, jak náchodský z roku 1984, tak i pražský z roku 1987, jako nezákonné zrušily a Wonka byl plně zproštěn obžalob. Tím podle Jiřího Wonky pominuly důvody, pro které bylo zastaveno trestní stíhání v kauze tzv. socialistického závazku. "Proto požádal, aby ve věci byla povolena obnova řízení a bylo jasně rozhodnuto, zda uzavření socialistického závazku bylo, či nebylo trestným činem," uvedl Müller.

Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu. Před listopadem 1989 byl za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy.

Související

Pavel Wonka, český obhájce lidských práv a disident – je považován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.

Pavel Wonka byl poslední politický vězeň komunistického režimu v ČSSR, který ve vězení zemřel. Dodnes za to nebyl nikdo potrestán

Pavel Wonka, který zemřel před 35 lety, 26. dubna 1988, byl bojovníkem za svobodu v bývalém Československu. Za své názory a činy byl perzekvován a třikrát skončil ve vězení. Poslední pobyt se tomuto obhájci lidských práv stal osudným. Wonka za dosud nevyjasněných okolností skonal v pouhých 35 letech v královéhradecké věznici. Je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.

Více souvisejících

Pavel Wonka soudy disidenti Hradec Králové

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump ve vězení. Co by se stalo, kdyby ho soud odsoudil?

Americká tajná služba má za úkol chránit prezidenta, ať už se nachází v Oválné pracovně nebo na bojišti v zahraničí. Ale co chránit exprezidenta ve vězení? To je situace, která dosud nemá obdoby, uvádí americký deník New York Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy