Soud osvobodil Syneckého viněného z vyzrazení odposlechů Petovi

Pražský vrchní soud dnes pravomocně osvobodil bývalého bezpečnostního manažera Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martina Syneckého obžalovaného z vyzrazení odposlechu umístěného v kanceláři někdejšího šéfa asociace Miroslava Pelty. Zamítl odvolání státního zástupce, kterému se nelíbilo to, že prvoinstanční soud neuznal v případu jako důkaz odposlechy z jiné kauzy.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

"Podané odvolání státního zástupce není důvodné," prohlásil předseda odvolacího senátu Viktor Mach. Uvedl, že už při posuzování jiného případu označil obdobný důkaz za sporný s tím, že se jím musí nalézací soud více zabývat a vážit i veškeré další okolnosti. Dodal, že v Syneckého kauze obžalovaného jiné důkazy neusvědčovaly.

Podobně se vyjádřila i soudkyně pražského městského soudu Helena Kutzlerová v hlavním líčení, podle které po vynechání odposlechů nastala v případu "důkazní nouze". Soud tak nemohl bezpečně vyloučit verzi, že umístění zařízení nevyzradil Synecký, ale že ho objevil Pelta nebo jeho spolupracovníci.

Bývalý bezpečnostní manažer se zatím nechtěl k rozsudku vyjadřovat. Uvedl pouze, že kdyby jeho kauza po třech letech konečně skončila, "bude jenom rád".

Syneckého požádali v prosinci 2016 kriminalisté, aby na základě soudního povolení umístil do Peltovy kanceláře nahrávací zařízení. Prověřovali tehdy soudkyni Sylvu Mašínovou, která rozhodovala civilní spor místopředsedy FAČR Romana Berbra.

Policie v Syneckého případu vycházela z odposlechů pořízených v Peltově kauze údajných machinací při rozdělování sportovních dotací. V bytě, který tehdy fotbalový boss užíval, řekl Pelta spoluobviněné náměstkyni z ministerstva školství Simoně Kratochvílové, že mu nainstalování odposlechu v kanceláři prozradil jeho bezpečnostní manažer.

Pražský městský soud se kauzou zabýval už předloni v říjnu, kdy odposlechy z bytu jako důkaz připustil, počínání Syneckého vyhodnotil jako možný přestupek a věc předal k projednání Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Odvolací senát soudce Macha však následně konstatoval, že skutek je závažnější než přestupek, a vrátil věc k novému projednání.

V prvním odvolacím jednání se Mach přípustností odposlechů v Syneckého případu nezabýval. Jeho senát však dříve zpochybnil použitelnost odposlechů v kauze údajného vyzrazení utajované informace BIS lobbistovi Ivu Rittigovi.

Pelta a Kratochvílová v kauze sportovních dotací v současnosti čelí návrhu na podání obžaloby. V případu policie stíhá také bývalého ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu, předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a generálního sekretáře unie Jana Boháče. Obviněny jsou i FAČR a Česká unie sportu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko má 4591 nakažených. Odhalených případů covid-19 v neděli výrazně…

06.04.2020 09:07 Aktualizováno V Česku bylo k dnešnímu ránu 4591 lidí nakažených koronavirem. Za neděli stoupl jejich počet o 115,…

Záchranáři pátrali na Zlínsku po mladé ženě, našli ji zraněnou

06.04.2020 08:49 Více než sto hasičů, policistů a členů týmu Rescue SAR Morava pátralo v neděli odpoledne a večer po…

Neotvírejte kanály. Může tam být koronavirus, apelují vodárny na veřejnost

05.04.2020 23:24 Aktualizováno Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 lidí v…

Počet nakažených v ČR stále roste. Zemřelo 67 pacientů s covid-19

05.04.2020 21:49 Aktualizováno V Česku se od dnešního rána zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19 o pět na 67. Uzdravených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy