Soud s údajným viníkem požáru chaty Libušín finišuje, žalobce navrhl trest

Státní zástupce dnes u vsetínského okresního soudu navrhl v souvislosti s požárem památkově chráněné chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech Pavlu Pryszczovi z Karviné podmíněný trest za obecné ohrožení z nedbalosti.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Muž podle obžaloby způsobil požár, když v roce 2007 zanedbal opravu komínů. Hrozí mu dva roky až osm let vězení, státní zástupce Jiří Sachr navrhl obžalovanému udělit trest dvou až tří let vězení s podmíněným odkladem na delší zkušební dobu, což je až pět let. Libušín postavený v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče shořel v březnu 2014. Obžalovaný odmítl u soudu vypovídat. Rozsudek by měl být vynesen ve čtvrtek.

Pryszcz podle obžaloby zajišťoval opravu havarijního stavu komínů. Práci podle obžaloby zadal dvěma zaměstnancům, kteří nebyli odborně způsobilí, a komín vyvložkovali v rozporu s platnými předpisy. Pryszcz podle žalobce jako odpovědná osoba závady nezjistil a neodstranil a vydal revizní zprávu, že kouřové cesty jsou bez zjevných závad. Když se poté v chatě topilo, vysoké teploty spalin poškozovaly podle obžaloby trámy mezi komínem a stěnou v kuchyni, což později vedlo k požáru budovy.

Vzniklou škodu státní zástupce vyčíslil již dříve nejméně na 38 milionů korun. Podle Sachra bylo pochybení obžalovaného zásadní v souvislosti se vznikem požáru. "Za konečné správné provedení prací byl odpovědný," uvedl dnes Sachr v závěrečné řeči. Podle obhajoby mělo na požár vliv více věcí a nelze jednoznačně určit vznik požáru. Obhajoba navrhla zproštění obžaloby.

Ve výpovědi z přípravného řízení Pryszcz připustil, že revizní zprávu skutečně vydal, ale v dokumentu uvedl, že není uděláno zaústění, což znamená, že nejsou připojeny spotřebiče. Z fotografií po požáru podle Pryszcze vyplývá, že oheň vzplál zřejmě v okapové části, a ne v komíně. Z toho usuzuje, že nebyly řádně provedeny pozdější revize a čištění komínů. Obžalovaný dnes práva na závěrečné slovo nevyužil, jen souhlasil se svým právníkem.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které Libušín spravuje, požaduje náhradu škody přes 112 milionů korun, pojišťovna za více než 38 milionů korun. Muzeum rozhodlo po požáru o obnově chaty, která byla od roku 1995 národní kulturní památkou. Stavba nového Libušína začala v létě 2017, nyní je již prakticky hotový, veřejnosti se má otevřít letos v létě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nesezdaným párům by k setkání mohlo stačit čestné prohlášení

15.07.2020 19:28 Aktualizováno Cizincům, kteří tvoří s českým občanem nesezdaný pár, by mohlo k příjezdu do Česka stačit čestné…

Katolíci se dali na podnikání. S luxusními hotely většinou narazila

15.07.2020 18:25 Touha po rychlém a snadném výdělku se patrně nevyhýbá ani katolické církvi, která se v poslední…

Mezi horníky z OKD a příbuznými přibylo 20 lidí s covidem-19

15.07.2020 18:14 Mezi horníky Dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih a jejich příbuznými za poslední den přibylo 20 lidí…

V Museu Kampa v centru Prahy hořelo. Jsou tam sbírky nedozírné hodnoty

15.07.2020 17:15 Aktualizováno V ulici U Sovových mlýnů na pražské Kampě zasahují hasiči, hořelo v jedné z budov v areálu Musea…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama