Soud zpřísnil trest za vraždu na Benešovsku. Recidivista si odpyká 22 let vězení

Jiří Hypša, který podle obžaloby předloni v září v Jankově na Benešovsku zastřelil muže a dalšího těžce zranil, půjde za vraždu a pokus o ni na 22 let do vězení. Trest mu dnes o dva roky zvýšil odvolací Vrchní soud v Praze. Dvaašedesátiletý recidivista se ke střelbě přiznal, tvrdí ale, že se pouze bránil. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.

Přidejte svůj názor 1 komentář

krimi
doporučujeme

"Obžalovaný byl již dvakrát odsouzen pro jiný zvlášť závažný zločin," vysvětlil předseda odvolacího senátu Martin Zelenka, proč zvýšil trest nad zákonnou trestní sazbu, která činí 15 až 20 let vězení. U Hypši je podle něj navíc zhoršená možnost nápravy. Muž byl v minulosti několikrát ve vězení.

Na statek, kde Hypša bydlel, přijeli dva muži, otec se synem, 28. září 2018. Podle Hypši dlužil otec peníze jemu, podle výpovědi syna si přišli oni vyzvednout dlužných 55.000 korun. Hypša v kuchyni podle obžaloby po hádce zastřelil staršího z mužů, poté ještě střílel na druhého, který čekal venku. Muž po zásahu do břicha přišel o kus tlustého střeva a žaludku.

Výjimečný trest v délce 24 let pro Hypšu v odvolání požadovala státní zástupkyně Kateřina Boudová. "Máme za to, že pro ukládání výjimečného trestu byly splněny podmínky," řekla. Soud ale místo toho přistoupil právě k mimořádnému zvýšení trestu.

Hypša tvrdil, že si muži přijeli prohlédnout jeho nový statek, který koupil za 20 milionů korun v hotovosti. Muž, kterého později zastřelil, od něj prý opakovaně chtěl peníze. Když seděli v kuchyni, údajně na Hypšu vytáhl svou pistoli, obžalovanému se mu ji prý podařilo vykopnout, sebrat ze stolu a muže jednou ranou zastřelil. Syn stál údajně venku a slyšel výstřel, obžalovaný ho třikrát střelil do hrudi a jednou do ruky. Prvního z mužů zastřelil v sebeobraně, na druhého střílel proto, že po něm házel kameny, tvrdil Hypša.

"Obhajoba obžalovaného byla jednoznačně provedenými důkazy vyvrácena," uvedl Zelenka. Odmítl, že by zbraň na místo přinesli otec se synem. "To je ryzí spekulace, takový úhybný manévr ze strany obžalovaného," doplnil. Hypša tak byl kromě vraždy a pokusu o ni potrestán i za nedovolené ozbrojování. Pistoli vlastnil nelegálně.

Obhájce muže David Černecký v odvolání žádal, aby Hypša nebyl potrestán za pokus o vraždu, ale za těžké ublížení na zdraví. U prvního muže pak podle něj obžalovaný jednal v rámci přiměřené obrany. S rozsudkem Krajského soudu v Praze nesouhlasil ani Hypša. "Je to snůška lží a polopravd," uvedl v odvolání, které soudu zaslal.

Postřelenému muži má Hypša podle pravomocného rozsudku zaplatit 300.000 korun, se zbytkem nároku ho soud odkázal na civilní řízení. Další peníze má zaplatit příbuzným zastřeleného a zdravotní pojišťovně.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neotvírejte kanály. Může tam být koronavirus, apelují vodárny na veřejnost

05.04.2020 23:24 Aktualizováno Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 lidí v…

Počet nakažených v ČR stále roste. Zemřelo 67 pacientů s covid-19

05.04.2020 21:49 Aktualizováno V Česku se od dnešního rána zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19 o pět na 67. Uzdravených…

Hasiči vyprostili batole z pětimetrové jámy

05.04.2020 21:36 Moravskoslezští hasiči v Klimkovicích nedaleko Ostravy dnes odpoledne vyprostili 1,5letého…

Policie hledá dva lidi z Prahy. Panují obavy, že spáchali sebevraždu

05.04.2020 21:02 Policisté pátrají po dvou lidech z Prahy, kteří by se mohli pokusit o sebevraždu. Oběma je 46 let.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy