Soudce Jan Veselý dostal důtku za nekonkrétní majetkové oznámení

Mělnický soudce Jan Veselý dostal důtku za to, že v povinných oznámeních dostatečně neupřesnil svůj nemovitý majetek a příjmy. Kárnou žalobu podal Petr Angyalossy, předseda Nejvyššího soudu, který oznámení soudců eviduje. Žalobou se dnes zabýval kárný senát Nejvyššího správního soudu. Veselý se z jednání omluvil ze zdravotních důvodů.

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

Podle Angyalossyho, který navrhoval snížení platu o 30 procent na půl roku, pochybil Veselý opakovaně a úmyslně. Místo toho, aby konkrétně uvedl svůj majetek a příjmy v daném období, v oznámeních jen odkazoval na katastr nemovitostí, daňové spisy nebo soudní rozhodnutí o dědictví.

Podle advokáta Stanislava Balíka se neprokázalo, že by Veselý chtěl nějaký majetek utajit nebo jej nabyl nekalým způsobem. V kárném řízení tak šlo vlastně jen o formálně správné vyplňování formuláře. Balík nastolil otázku, zda nedostatečné vyplnění může být narušením důstojnosti soudcovského stavu. Advokát se prý sám nedávno obtížně potýkal s formulářem pro katastr nemovitostí. "Znamená to, že budu stát před kárným senátem advokátní komory?" uvedl Balík.

Podle Angyalossyho ale zákon o střetu zájmu hovoří jasně, soudci musí být v oznámení o majetku konkrétní. "Pokud je soudci zákonem jasně uložena povinnost, co má uvést, těžko může jen odkazovat na nějaký veřejný rejstřík," uvedl Angyalossy.

Balík označil výsledek kárného řízení za "soudní plichtu". Zároveň kritizoval Nejvyšší soud za dosavadní přístup k agendě majetkových přiznání soudců. První kárná žaloba pro údajné nedostatky v přiznáních přichází až po několika letech, a to rovnou s návrhem přísného finančního postihu.

Angyalossy ale míní, že Veselého přístup nelze srovnávat s běžnými nedostatky v oznámeních jiných soudců. "Až takto ledabyle vyplněné majetkové oznámení je skutečně excesem," řekl předseda Nejvyššího soudu.

Veselý v posledních měsících čelil také dvěma jiným kárným žalobám. Kárný senát mu snížil plat o 20 procent na půl roku za to, že neoprávněně nahlížel v elektronickém systému do některých spisů.

Další žalobě, které se týkala jeho údajného podnikání a vedlejších příjmů, kárný senát nevyhověl. Zákon soudcům podnikání zakazuje. Veselý se ale úspěšně hájil tím, že pouze spravoval vlastní či zděděný nemovitý majetek, což zákon umožňuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi loni nakoupili více ovoce, předloni vyhrála zelenina

17.01.2021 09:08 Češi loni ve vybraných hypermarketech a supermarketech nakoupili meziročně o osm procent více ovoce…

Od února se mění pravidla pro prodej psů a koček

17.01.2021 08:30 Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích,…

Palachova smrt nebyla zbytečná. Chtěl vyburcovat národ, který se smiřoval…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Zamíří k filozofické fakultě, kde zapálí svíčku. Historik Ústavu pro studium totalitních…

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama