Soudce Sovák nerozhodoval nestranně, tvrdí policie

V kauze soudce Zdeňka Sováka existuje podle kriminalistů důvodné podezření, že u pražského vrchního soudu opakovaně ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby.

Vrchní soud v Praze

Policejní prověřování se týká mimo jiné toho, že někteří lidé nabízeli firmě Metrostav možnost ovlivnění jejího soudního řízení. ČTK to dnes sdělil zdroj blízký vyšetřování. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Vyšetřovatelé uvádějí, že sedmdesátiletý Sovák má s Bíbou přátelský vztah. Podnikatel údajně soudci zajišťoval odvoz do práce, stravu i oblečení. Podle policistů spolu dvojice rozebírala, jak by se daly ovlivnit jednotlivé trestní věci a co by se za to dalo získat. Sovák údajně sliboval, že bude působit i na jiné soudce.

Část případu má souvislost s největší českou stavební firmou Metrostav, podle informací ČTK však mezi pěticí obviněných nikdo z této společnosti nefiguruje.

"Letos v listopadu jsme z vlastní iniciativy podali trestní oznámení k pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství. Náš compliance systém totiž zaznamenal ataky na společnost Metrostav, a to v souvislosti se snahou třetích osob ovlivňovat soudní jednání u Vrchního soudu v Praze," sdělil ČTK právní zástupce Metrostavu, advokát Daniel Volák. Dodal, že aktuální kauzu nemůže dále komentovat, protože má povinnost mlčenlivosti.

Policie tvrdí, že Sováka v bytě opakovaně navštívil muž, který ho údajně stejně jako Bíba požádal o ovlivnění odvolacího řízení v tzv. druhé větvi kauzy exhejtmana Davida Ratha. Středočeský krajský soud v ní potrestal ředitele Metrostavu i jeho obchodního náměstka a firmě nepravomocně na tři roky zakázal účast ve veřejných zakázkách. Muž prý Sovákovi tvrdil, že dokáže jakožto prostředník vyjednat se zástupcem Metrostavu podmínky dohody o ovlivnění odvolacího rozhodnutí. Soudci údajně nabídl nejprve deset milionů, později 150 milionů korun a Sovák si údajně "nechal nabídku slíbit".

Policisté dále uvedli, že o možnosti ovlivnění tohoto řízení hovořil i obviněný Bíba. Jednomu ze svědků údajně řekl, že je na tom domluvený se Sovákem. Prohlásil prý, že soudce začne konat poté, co Bíbovým prostřednictvím obdrží pro sebe dva miliony a další milion pro předsedu vrchního soudu. Bíba také údajně dodal, že za následné ovlivnění řízení bude Sovák jeho prostřednictvím požadovat 50 až 100 milionů korun.

Policejní vyšetřování se týká také toho, zda Sovák ovlivnil za příslib úplatku i další kauzu - zprostil totiž obžaloby dalšího svého spoluobviněného, Arména Gagika Tonyana. Podle policie tak učinil na objednávku, kterou zprostředkoval Bíba. Kriminalisté zmínili, že soudce dostal od Tonyana obraz.

Sováka, Bíbu a Tonyana poslal soud v pondělí do vazby, a to zejména kvůli možnému ovlivňování svědků. Obvinění jsou ještě další dva lidé, podle informací médií Tonyanova partnerka a advokát Jiří Teryngel, který vinu popřel. Pětici čelí stíhání za přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a legalizaci výnosů z trestné činnosti. V případě odsouzení za tyto trestné činy hrozí až dvanáctileté vězení.

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Související:

Právě se děje

reklama