Soudce Veselý může definitivně přijít o talár. Začaly se projednávat kárné žaloby

Kárný senát Nejvyššího správního soudu dnes začal projednávat kárné žaloby na mělnického soudce Jana Veselého. Podal je předseda mělnického soudu Oldřich Kajzr v souvislosti s Veselého vedlejšími příjmy a kvůli jeho nahlížení do informačního systému. Podle Veselého šlo jen o správu vlastního majetku.

soudy
doporučujeme

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) dočasně zprostila Veselého funkce soudce, hrozí mu definitivní odejmutí taláru. Soud bude pokračovat v říjnu.

Podle první kárné žaloby vykonával Veselý živnostenským způsobem od ledna 2018 výdělečnou činnost, což zákon soudcům neumožňuje. Kajzr uvedl, že soudce tuto činnost prováděl soustavně a za účelem zisku, nešlo o jednorázové příjmy. Veselý tak podle něj úmyslně narušil důvěru v soudnictví jako celku.

"Bylo pro mne šokem, když jsem zjistil, že se naplno věnuje podnikání, zakládá si živnostenské oprávnění a nakupuje nemovitosti," uvedl Kajzr. Doplnil, že Veselý má i jednu zaměstnankyni.

Veselý uvedl, že vlastní několik nemovitostí, které pronajímá, získal je především jako rodinné dědictví. Uvedl, že pouze spravuje vlastní majetek, což soudci smí. "Spravuji svůj majetek, pronajímám byty, nebytové prostory, pozemky, žádnou jinou činnost ale nevyvíjím," uvedl Veselý. V první řadě šlo podle něj o dědictví a on nemohl jednat jinak. Dospěl podle svých slov k názoru, že pokud bude výhradně spravovat svůj majetek, držení živnostenského oprávnění by nemělo být shledáno v rozporu se zákonem.

Podle druhé kárné žaloby Veselý za využití svých přihlašovacích údajů vstupoval do elektronického informačního systému pro okresní soudy ISAS a bez souvislosti se svými kauzami zjišťoval informace a pořizoval si kopie dokumentů ze soudních spisů. Informace a dokumenty chtěl podle žaloby pro soukromé účely. Veselý k tomu uvedl, že nahlížení do spisů je běžná soudcovská praxe, která není nijak upravena zákonem. "Velká část těch nahlížení se týká mne, matky nebo bratra. Mohl jsem mámě říct, běž do podatelny a nech si přinést spis, místo toho jsem se podíval já. Nepovažuju to za nic, co by jakkoliv narušovala práci soudce," uvedl Veselý.

Kárný senát projednávání žaloby po přečtení některých listinných důkazů odročil na 6. října. Pokračovat by se mělo v dokazování, zaznít by však měly i závěrečné řeči a také rozhodnutí soudu.

Žalobu na Veselého letos podal také předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy, důvodem byly neúplné údaje v majetkovém přiznání. Kárný senát se jí dnes nezabýval.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Toaletní papír místo roušky. Na severu Čech sílí odpor vůči vládnímu…

28.09.2020 22:00 Aktualizováno Někteří obyvatelé Ústeckého kraje nenosí roušky na protest proti vládním opatřením. Na sociálních…

Odposlechy lze využít, i když byly nařízeny v jiné kauze, rozhodl Nejvyšší…

28.09.2020 20:26 Odposlechy lze užít jako platný důkaz, i když byly nasazeny kvůli jinému podezření. Podle…

Vážná nehoda na Olomoucku: Několik zraněných, jednoho museli hasiči…

28.09.2020 19:45 Aktualizováno Na silnici druhé třídy u Štěpánova u Olomouce se dnes odpoledne srazily dva osobní automobily. Na…

Hasiči už druhý den zápolí s požárem na Olomoucku, hoří halda štěpky

28.09.2020 16:02 Hasiči již druhý den likvidují požár velké haldy štěpky v Kozlově na Olomoucku. Halda materiálu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama