Speciální let z Vietnamu dovezl do Prahy 204 Čechů

Speciální let z Vietnamu dnes odpoledne přivezl do Prahy 204 Čechů a 82 občanů dalších 11 zemí Evropské unie. Byl to první repatriační let v době koronavirové pandemie, který byl koordinován na celoevropské úrovni, řekl novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Letadlo dovezlo do Česka také tisíce látkových roušek, které zemi darovalo vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti. Diplomacie se zároveň dohodla na nákupu půl milionu jednorázových roušek ve Vietnamu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Vietnamská strana nám velmi usnadnila přípravu tohoto letu, urychlili jsme ho proti normálním povolovacím řízením," řekl Petříček novinářům na letišti. České a evropské občany dopravil do Prahy letoun aerolinek Bamboo Airlines, které by měly letos zahájit pravidelnou leteckou linkou mezi Českem a Vietnamem.

Repatriační let hradilo ze svých prostředků ministerstvo zahraničí. Vzhledem k tomu, že byl součástí evropského koordinačního mechanismu, přispěje na náklady i EU.

Ministerstvo zahraničí za posledních několik dní dopravilo letecky do vlasti tisícovku Čechů. Repatriační lety budou v dalších dnech pokračovat, připravuje se například evakuace Čechů z Peru nebo z Thajska.

"Začínáme se také koordinovat s našimi sousedy s ohledem na zastavení letů z Austrálie a Nového Zélandu, kde máme desítky až stovky našich občanů," řekl Petříček. Dnes odpoledne bude s ministry zahraničí Slovenska, Maďarska a Rakouska řešit sdílení leteckých kapacit. Podle ministra by bylo možné využít rakouské aerolinky Austrian Airlines, které mají kapacity pro tak daleké lety.

"Zároveň také již řešíme možnosti repatriace některých občanů ze Spojených států," řekl Petříček. Podle něj ale zatím stále existují možnosti, jak se Češi mohou z USA dostat komerčními spoji. Ministr přitom zdůraznil, že ti lidé, kteří využijí komerční cestu pro návrat, usnadňují repatriace těch Čechů, kteří podobné možnosti nemají.

Dnešní letadlo z Vietnamu dovezlo také 10.000 látkových roušek, které Vietnam daroval českému ministerstvu vnitra, a 6500 látkových roušek, které jsou darem pro českou policii. Petříček upozornil, že česká diplomacie ve Vietnamu vyjednala i výjimku, na základě které bylo možné nakoupit půl milionu jednorázových roušek. O možnosti podobných nákupů jednají čeští diplomaté i v dalších zemích, například v Malajsii se podařilo dojednat nákup osmi tun ochranných rukavic a rychlotestů na koronavirus, které by měl přivézt repatriační let s Čechy z Thajska.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební průzkum: ANO si pohoršilo, ODS a Piráti posilují. TOP 09 mimo…

01.04.2020 22:39 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,8 procenta hlasů. Druzí by…

Zákaz vycestování z ČR a naopak platí do velikonoční neděle

01.04.2020 17:42 Zákaz vycestování obyvatel ČR do ciziny platí až na výjimky zatím do 12. dubna, tedy do velikonoční…

COVID-19: Jako vzorek bude testováno 5000 obyvatel Prahy, uvedl Prymula

01.04.2020 17:39 Aktualizováno Testování reprezentativního vzorku populace na koronavirus se bude týkat 5000 obyvatel Prahy.…

Hudebníci uvítali příspěvek pro OSVČ, zaráží je jednorázovost

01.04.2020 16:32 Lidé z okruhu populární hudby vítají, že vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy