Církev a hasiči se přou kvůli kostelu v Gutech, biskupství nechce ustoupit

Spor moravskoslezských hasičů a církve kvůli protipožárnímu zabezpečení stavby repliky kostela v Třinci - Gutech pokračuje. Biskupství neustoupí požadavku hasičů, aby byl objekt napojen na jejich pult. Dál prosazuje napojení na privátní subjekt. Podle zástupců ostravsko-opavské diecéze je tato varianta desetkrát levnější. ČTK to dnes řekl vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek. Hasiči už ale dvakrát projekt zamítli. Zahájení stavby se tak stále odkládá. Začne nejdříve na jaře.

Přidejte svůj názor

Požár kostela v Třinci
doporučujeme

"Náklady, účtované ze strany hasičů za napojení objektu na pult centralizované ochrany HZS, činí měsíčně 7370 korun. Tyto platby nejsou v reálných možnostech věřících z Gutů," řekl Kotásek. S ohledem na tuto finanční náročnost bude podle něj investor opět požadovat o schválení takového řešení, které počítá s napojením zabezpečovacího systému kostela na pult centralizované ochrany soukromé agentury.

Podle Kotáska tuto možnost zákon připouští. "Příslušná agentura poskytuje své služby na Třinecku spolehlivě již přes 20 let, a to řadě firem, veřejných institucí i orgánů státní správy," řekl.

Agentura je podle něj schopna při stejném provozu, jako poskytují hasiči, zajistit ostrahu kostela za měsíční platbu 700 korun. "Tuto sumu považujeme za reálnou a tržní cenu," doplnil Kotásek.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela ČTK řekl, že zástupci biskupství se pletou. "Podle nás mají pouze dvě možnosti. Buď bude objekt napojen na pult centralizované ochrany nekomerčního subjektu, teda hasičů. Druhou je možnost, že tam bude nepřetržitá čtyřiadvacetihodinová strážní služba," řekl Kůdela. Dodal, že podrobnosti hasiči uvedou v analýze v nejbližších dnech.

Projekt zabezpečení kostela hasiči už dvakrát zamítli. Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela to zdůvodnil tím, že stavebník, tedy biskupství, se nevypořádal s námitkami hasičů, kteří poukazovali na nedostatečné zabezpečení repliky kostela pro případ požáru a s tím související nebezpečí z prodlení. "To znamená, že by nebyl zajištěn rychlý a účinný zásah jednotek hasičů při hašení a záchranných pracích, pokud bude kontrolou bezpečnosti pověřena soukromá firma," řekl Kůdela.

Stavba repliky se tak zase odkládá. Biskupství počítalo se zahájením ještě letos. To už je ale podle Kotáska nemožné. "Zdění základů už nám počasí neumožní. Stavba začne na jaře," řekl. Dřevěná část kostela je podle něj už složena v Hošťálkové, kde tesaři stavbu připravovali. Nyní ji musejí zajistit na zimu. Biskupství bude muset zaplatit tyto náklady navíc.

Unikátní kostel zničil v srpnu 2017 úmyslně založený požár. Stavba jeho repliky měla začít už loni na podzim, zdržela ji ale i jednání s památkáři.

Kostel z 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud Ostrava poslal za zapálení vzácného kostela tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší trest dostal chlapec, který budovu zapálil - v době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal řidič, který všechny na místo přivezl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze prasklo potrubí. Bez vody byly tisíce odběratelů

07.12.2019 20:33 Aktualizováno Kvůli prasklému vodovodnímu řadu bylo dnes v Praze 6 bez dodávek vody zhruba 2700 odběratelů.…

Co dělat, když vám nechutná jídlo v restauraci? O peníze přijít nemusíte

07.12.2019 20:16 Češi jsou zvyklí reklamovat elektroniku nebo oblečení. V reklamování jídla v restauraci jsou však…

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Spor o hidžáb: Nejvyšší soud se zastal Somálky, ČR musí tolerovat…

06.12.2019 17:23 Aktualizováno Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku nosit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama