Spor o stamiliony za trakční elektřinu ještě nekončí, Ústavní soud zčásti vyhověl ČEZ

Komplikovaný spor mezi společností ČEZ Prodej a Správou železnic (SŽ) o stovky milionů korun za neodebranou trakční elektřinu bude mít další pokračování u Městského soudu v Praze. Měl by rozhodnout o účinnosti, případně neúčinnosti zpětvzetí žaloby podané společností ČEZ Prodej. Vyplývá to z dnešního nálezu Ústavního soudu.

Vlaky
doporučujeme

Vrchní soud v Praze označil zpětvzetí za neúčinné, protože se společnost ČEZ Prodej k tomuto kroku odhodlala po vyhlášení rozsudku odvolacího soudu, který pro ni byl nepříznivý, a to za situace, kdy peníze už měla na účtu na základě dřívějšího opačného rozhodnutí. Vyvstala pak pochybnost, zda má zpětvzetí posuzovat odvolací soud, anebo soud prvního stupně. Ústavní soudci se přiklonili k druhé variantě.

"Ústavní soud dospěl k závěru, že příslušný je soud prvního stupně, proti jehož rozhodnutí se lze odvolat. V projednávané věci však místo toho rozhodoval o neúčinnosti zpětvzetí žaloby přímo odvolací soud, čímž upřel stěžovatelce právo na odvolání," uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

K podstatě sporu, tedy nároku na 800 milionů korun plus úroky, se ÚS nevyjadřoval. Šimáčková poukázala na to, že dosud neskončilo dovolací řízení u Nejvyššího soudu.

Spor má kořeny ve smlouvě z roku 2008, v níž si tehdejší Správa železniční dopravní cesty objednala u dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ elektřinu pro železniční dopravce na několik let dopředu. Následně se změnil zákon, který dopravcům umožnil nakupovat elektřinu přímo. Pro dopravce byl tento postup levnější, proto jej využili. SŽ následně odebrala a zaplatila pouze menší část z původně dohodnutého objemu energie.

ČEZ Prodej se obrátil na soud a požadoval zaplatit přes 800 milionů korun. Částka pak narostla o úroky a překročila miliardu. Justice rozhodovala opakovaně, zprvu žalobě vyhověla a SŽ proto peníze zaplatila.

Nejvyšší soud však rozsudek zrušil. Městský soud následně žalobu ČEZ Prodej zamítl, což potvrdil 20. května i vrchní soud. Firma ČEZ Prodej ovšem pár dní poté, ještě před nabytím právní moci rozsudku, vzala žalobu zpět s odůvodněním, že SŽ vlastně už peníze dříve zaplatila.

Vrchní soud v písemném znění rozsudku označil zpětvzetí za neúčinné. Následovala úspěšná ústavní stížnost ČEZ Prodej. Nejde však o definitivní tečku za sporem, jen o procesní rozhodnutí. O účinnosti zpětvzetí musí rozhodovat Městský soud v Praze. Bude se také čekat na další rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stíhaný soudce Závurka rezignoval na svou funkci, ještě tři měsíce bude…

19.09.2020 12:12 Trestně stíhaný soudce Okresního soudu v Kutné Hoře Milan Závurka se vzdal funkce. Spolu se dvěma…

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 10:46 Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Internetem se šíří výzva ke stávce studentů. Vše bych zavřel, říká pro EZ…

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Jejich lavice možná osiří. V pondělí chtějí studenti základních a středních škol po celé České…

Doručovatelka upozornila na nehygienické roušky, pošta jí vyhodila. Údajně…

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Upozornila na šlendrián a tvrdě za to zaplatila. Doručovatelka České pošty z pobočky v Mníšku pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama