Spor o stamiliony za trakční elektřinu ještě nekončí, Ústavní soud zčásti vyhověl ČEZ

Komplikovaný spor mezi společností ČEZ Prodej a Správou železnic (SŽ) o stovky milionů korun za neodebranou trakční elektřinu bude mít další pokračování u Městského soudu v Praze. Měl by rozhodnout o účinnosti, případně neúčinnosti zpětvzetí žaloby podané společností ČEZ Prodej. Vyplývá to z dnešního nálezu Ústavního soudu.

Vrchní soud v Praze označil zpětvzetí za neúčinné, protože se společnost ČEZ Prodej k tomuto kroku odhodlala po vyhlášení rozsudku odvolacího soudu, který pro ni byl nepříznivý, a to za situace, kdy peníze už měla na účtu na základě dřívějšího opačného rozhodnutí. Vyvstala pak pochybnost, zda má zpětvzetí posuzovat odvolací soud, anebo soud prvního stupně. Ústavní soudci se přiklonili k druhé variantě.

"Ústavní soud dospěl k závěru, že příslušný je soud prvního stupně, proti jehož rozhodnutí se lze odvolat. V projednávané věci však místo toho rozhodoval o neúčinnosti zpětvzetí žaloby přímo odvolací soud, čímž upřel stěžovatelce právo na odvolání," uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Ústavní soud částečně vyhověl ústavní stížnosti stěžovatelky ČEZ Prodej, a.s. - zpětvzetí žaloby ve sporu se Správou železnic, státní organizací, bude místo odvolacího soudu posuzovat soud prvního stupně: https://t.co/FyRdKOQ4o2 .

— Ústavní soud (@usoud_official) August 3, 2020

K podstatě sporu, tedy nároku na 800 milionů korun plus úroky, se ÚS nevyjadřoval. Šimáčková poukázala na to, že dosud neskončilo dovolací řízení u Nejvyššího soudu.

Spor má kořeny ve smlouvě z roku 2008, v níž si tehdejší Správa železniční dopravní cesty objednala u dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ elektřinu pro železniční dopravce na několik let dopředu. Následně se změnil zákon, který dopravcům umožnil nakupovat elektřinu přímo. Pro dopravce byl tento postup levnější, proto jej využili. SŽ následně odebrala a zaplatila pouze menší část z původně dohodnutého objemu energie.

ČEZ Prodej se obrátil na soud a požadoval zaplatit přes 800 milionů korun. Částka pak narostla o úroky a překročila miliardu. Justice rozhodovala opakovaně, zprvu žalobě vyhověla a SŽ proto peníze zaplatila.

Nejvyšší soud však rozsudek zrušil. Městský soud následně žalobu ČEZ Prodej zamítl, což potvrdil 20. května i vrchní soud. Firma ČEZ Prodej ovšem pár dní poté, ještě před nabytím právní moci rozsudku, vzala žalobu zpět s odůvodněním, že SŽ vlastně už peníze dříve zaplatila.

Vrchní soud v písemném znění rozsudku označil zpětvzetí za neúčinné. Následovala úspěšná ústavní stížnost ČEZ Prodej. Nejde však o definitivní tečku za sporem, jen o procesní rozhodnutí. O účinnosti zpětvzetí musí rozhodovat Městský soud v Praze. Bude se také čekat na další rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany Komentář

Česko hledá odpověď na zásadní otázku. Ano, či ne novým jaderným elektrárnám?

Nedávná analýza poradenské společnosti EGÚ Brno konstatovala, že Česká republika zůstala i v roce 2023 vývozcem elektřiny do zahraničí. Podíl exportu se sice snižuje, ale i tak jsme vyvezli devět terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziročně o pět TWh méně. Česko přitom samo spotřebuje elektřiny přes šedesát TWH za rok. Ale i tak se loni ČR stala čtvrtým největším exportérem elektřiny v EU. Člověk by z toho mohl mít, tak nějak na první dobrou, radost, jenže taková zpráva a přístup řady extremistických politiků, spíše posiluje řadu mýtů, dezinformací a odsudků o energetice.

Více souvisejících

ČEZ SŽDC Ústavní soud ČR Elektřina justice

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy