Správa hmotných rezerv vypsala tendr na testy pro školy, uzávěrka je v úterý

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) v noci na dnešek vypsala tendr na dodávku pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol. Přihlásit se mohou jen firmy, které nabízejí předem schválené testovací sady. Uzávěrka soutěže je v úterý v poledne. Informoval o tom Radiožurnál a server Seznam Zprávy.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR)
doporučujeme

O pořízení antigenních testů do pohotovostních zásob SSHR a jejich distribuci školám rozhodla ve čtvrtek vláda.

Ministerstvo zdravotnictví poslalo správě hmotných rezerv nové zadání k tendru v pátek večer. "My jsme okamžitě zahájili přípravu této zakázky. Ještě v noci obdrželo e-mailem poptávku asi 249 firem," řekl Radiožurnálu ředitel SSHR Pavel Švagr. Podle něj bude z čeho vybírat. Seznam vhodných testů vypracovalo ministerstvo zdravotnictví. "Čítá celkem 48 druhů testů prováděných z nosu a jejich výrobců," sdělil Švagr Seznam Zprávám.

Vybraná firma musí nejméně 1,5 milionu testů dodat do konce března, zbytek pak do 12. dubna.

Podle informací Radiožurnálu ministerstvo zdravotnictví původně chtělo, aby státní rezervy musely pro nákup testů získat atest citlivosti, což se ale nelíbilo premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ministerstvo zdravotnictví se podle něj rozhodlo udělat ze správy rezerv "zkušební laboratoř", uvedl ve středu Radiožurnál. Babiš také napsal Blatnému kvůli tendru na testy pro školy vytýkací dopis.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že ministerstvo školství má mít prostřednictvím SSHR k dispozici celkem 7,654 milionu testů. "Z toho 2,654 převodem z ministerstva vnitra a pět milionů nákupem formou veřejné zakázky," uvedl. V únoru vláda pro testování žáků vybrala čínské antigenní testy od společnosti Lepu, u kterých se odebírají vzorky z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy, podle některých odborníků ale nejsou spolehlivé.

Testy od společnosti Lepu dodala firma Tardigrad International Consulting, jejíž výběr vzbudil pochybnosti. Zakázku dokončila tento týden. "Navzdory všem pochybnostem jsme prostě a jednoduše splnili zadání vládního tendru na antigenní testy do škol. Zvažujeme proto svou účast i v dalších výběrových řízeních," řekla Radiožurnálu jednatelka firmy Monika Jírovcová.

Školy v Česku jsou nyní kvůli epidemii koronaviru zavřené, ministerstvo školství má ale plán testování žáků. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu ve Sněmovně uvedl, že by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních i spolehlivější testy PCR. Antigenní testy jsou proti PCR levnější a jejich výsledek je rychle k dispozici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hygiena objevila na dvou stavbách v Praze dělníky bez platného testu

13.04.2021 15:14 Na dvou stavbách v Praze 5 pracovali podle zjištění pražské hygienické stanice lidé bez platného…

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

První otevřené obchody. Bojíme se nákazy, ale Babiš za nás faktury…

12.04.2021 22:19 Aktualizováno REPORTÁŽ – Maminka se sklání nad malým synem, který si právě zkouší botu a přitom kňourá. „A kde…

Vláda potvrdila opatření omezující setkávání, upravila i pravidla pro…

12.04.2021 22:18 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama