Správa rezerv má zatím v zásobnicích 30 procent z požadovaných zásob plynu

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) již má v zásobnicích 30 procent z požadovaných 2,4 terawatthodiny (TWh) plynu, které koupila za 8,5 miliardy Kč včetně dopravy a skladování. Plnou zásobu chce mít co nejdříve, do Česka jsou ale posílány také komerční zásoby plynu s cílem co v nejkratší době co nejvíce naplnit zásobníky. Plynovody tak naráží na své kapacity. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr.

O nákupu zásob plynu do hmotných rezerv rozhodla vláda, ČR je dosud neměla. SSHR tak zakoupila za 8,5 miliardy korun 2,4 TWh zemního plynu, který dodává ČEZ. "Je potřeba si uvědomit, že v této ceně je zahrnuto nejen 21 procent DPH, ale také doprava tohoto plynu do zásobníků v ČR a náklady na jeho uložení a skladování, a to až do března 2023," uvedl Švagr.

Cenu kritizoval například předseda SPD Tomio Okamura. Pokud by podle něj stát nakoupil plyn přímo od dodavatele plynu, tedy z Ruska, dalo se stejné množství plynu nakoupit za 1,6 miliardy korun.

"Kapacity plynovodů prostě nejsou nafukovací a doprava plynu k nám má své limity. Předzásobení dnes realizuje prakticky celá Evropa. A platí, že čím později koupíte, tím později také máte plyn 'pod střechou'," řekl Švagr. Podle Švagra by sice mohlo být cenově výhodnější počkat s nákupem plynu například na říjen, úkolem SSHR ale bylo zajistit plyn co nejdříve.

"Dnešní garance jistoty dodávek nemusí v budoucnu vůbec platit. Na druhou stranu, kdybychom ten nákup provedli na začátku března, když začala válka na Ukrajině, tak bychom zaplatili za stejně množství o čtyři miliardy korun více," uvedl Švagr.

Zásobníky plynu v ČR jsou nyní naplněné zhruba z 62 procent, vyplývá z dat organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur. Plynové zásobníky mají být před letošní zimou naplněné nejméně z 80 procent, rozhodl Síkela mimořádným opatřením.

Související

Ilustrační foto

Bude kvůli drahému plynu drahá zima? Počasí si to nemyslí

Když začátkem letních prázdnin vyšla zpráva o tom, že členské země Evropské unie (EU) společně snížily o 19 % množství spotřebovaného zemního plynu mezi srpnem 2022 a lednem 2023, což činilo 41,5 miliardy metrů krychlových této komodity, příliš pozornosti nevyvolala. Počasí bylo více než tropické a málokoho by napadlo, že se nějak může propsat i do vývoje cen energetických komodit. Nyní jsme ale na začátku topné sezóny a každého z nás může napadnout, i kvůli tomu, co se aktuálně ve světě děje, zda kvůli tomu nehrozí drahá zima.

Více souvisejících

Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Izraelská armáda se chystá na evakuaci Rafáhu před plánovanou vojenskou ofenzívou

V období sílícího napětí mezi Izraelem a Íránem se izraelská armáda chystá na evakuaci palestinských civilistů z Rafáhu před plánovanou pozemní vojenskou ofenzívou do tohoto nejjižnějšího města v Pásmu Gazy. Informuje o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy