Jak je to se zásobami státu pro případ další krize? Zazněl ostrý apel

Česko není dostatečně připravené na krize, pokud jde například o zásoby zdravotnických pomůcek, které mimo jiné muselo během epidemie koronaviru nakupovat v Číně. Navíc požadavky Státní správy hmotných rezerv (SSHR) vůči vládě a resortu financí nebyly v poslední době vůbec vyslyšeny.

Ilustrační foto
doporučujeme

O tristním stavu v oblasti zásobování informoval v rozhovoru pro Radiožurnál předseda SSHR Pavel Švagr. „Požadavky resortů převyšují naše finanční prostředky, například loni byl požadavek na 800 milionů korun a prakticky jsme nedostali nic,“ stěžoval si a zároveň konstatoval, že je nutné, aby byl stát připravený na všechny výjimečné situace.

Švagr dále také upozornil, že se ve správě rezerv málo investuje, a že se dohánějí deficity. Částka, kterou pak může vyčlenit na nákupy činí 150 milionů, což není optimální. Na to, aby se jeho úřad mohl v reakci na krize modernizovat, by bylo zapotřebí zhruba 800 milionů korun.

Dalším problémem, s nímž se SSHR potýká, jsou také politické tlaky na omezování rezerv a na úspory ze strany resortu průmyslu a obchodu „Dlouho dobu tady nebyla politická vůle situaci řešit, několikrát jsme předkládali materiál do vlády, ani jednou nebyl schválen,“ varoval předseda a řekl, že zásobu Česka tvoří z 50 % ropa a zbývající část připadá na ostatní produkty.

Švagr by dále také uvítal navýšení zásob potravin, a to minimálně na 15 dní, což by si vyžádalo přidělení dalších zhruba sedm miliard. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Rektor ČVUT údajně navrhl, aby VŠ koupily Lidové noviny

09.07.2020 17:05 Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy