Steinmeier uctil památku výsadkářů, kteří stáli za atentátem na Heydricha

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Frank-Walter Steinmeier uctil památku výsadkářů, kteří stáli za atentátem na Reinharda Heydricha. (26.8.2021)

Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil během své třídenní návštěvy Prahy jako první německý prezident. Steinmeier na místě položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty.

Český prezident Miloš Zeman za návštěvu pietního místa Steinmeierovi poděkoval. "Byl první německý politik, který do této krypty zavítal. Chápu to jako velmi symbolické gesto," uvedl ve vyjádření pro tisk.

V minulosti se do krypty vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států. Památník navštívili rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident či nynější britský premiér Boris Johnson v roli ministra zahraničí. V roce 1995 kryptu navštívil německý velvyslanec v Praze Rolf Hofstetter.

Německý prezident položením věnce uctil památku parašutistů, kteří v červnu 1942 zemřeli po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. V kostele a kryptě zemřeli také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc. Nejen jejich památku od roku 1995 připomíná přímo v cyrilometodějském chrámu umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády.

Prezidentská kolona dorazila k chrámu od Karlova náměstí kolem 10:20. V čele jely policejní motocykly a vozy s majáčky, silný provoz v Resslově ulici se na krátký čas omezil. Německý prezident u chrámu položil kytici, uvázanou z bílých a červených anturií a žlutých a světle červených mečíků. Poté se v doprovodu své manželky pozdravil s duchovními chrámu a vstoupil do krypty. Zhruba po čtvrthodinové návštěvě německá delegace ještě vystoupala po schodišti k pomníku popravených odbojářů, spolupracovníků a příbuzných parašutistů, který je na podestě kostela. Tam zapálila svíci. Krátce před 11:00 se pak sedm policejních motocyklistů znovu rozjelo a kolona se dala do pohybu směrem k Hradu.

Před návštěvou krypty se německý prezident krátce zastavil s praneteří Jana Kubiše Dagmar Raupachovou. "Tu symboliku návštěvy považuji za důležitou. Podceňovat by se neměla. Je pro budoucnost v pořádku. Jsem vděčná, když si lidé vzpomenou. Parašutisté byli mladí muži, kteří měli život před sebou. Šli do toho bez vidiny jakékoliv odměny a chtěli bojovat za vlast, byť to někomu může dnes znít jako fráze. Kousek z té fráze by v naší společnosti ale měl zůstat s tím, že je správné obětovat něco pro celek," řekla ČTK Raupachová, která s sebou přinesla rudou růží.

Uvedla, že se setkala se Steinmeierem už dřív, když byl německým ministrem zahraničí. "Upozorňovala jsem na ten moment, kdy jsme o tématu (činu výsadkářů) tehdy mluvili. Zmínila jsem pak, že jsem taky advokát. On říká, že advokáti musí držet pospolu. Byl to velmi uvolněný rozhovor. Potom přistoupila jeho žena, která je také právnička. Oba jsou velmi příjemný a rozumný pár," popsala krátký rozhovor Raupachová. Dodala, že setkání vnímá jako poctu. Podle Kubišovy praneteře by si společnost měla uvědomovat, jak velký milník v průběhu druhé světové války čin výsadkářů představoval. "Máme na to být právem hrdi," uzavřela Raupachová.

Steinmeier dorazil na návštěvu ČR ve středu odpoledne. Dnes jednal se svým protějškem Zemanem, v plánu má i schůzky s předsedy Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). V pátek se setká i s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Steinmeier má další program, na Pražském hradě ho přivítal Zeman

Prezident Miloš Zeman poděkoval po dnešním jednání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem Německu za podporu při epidemii covidu-19. Zeman na tiskové konferenci řekl, že se hlavy státu shodly v hodnocení situace v Afghánistánu, naopak rozpory mají v pohledu na ekologické plány Evropské unie. Steinmeier ocenil kvalitu vzájemných vztahů, které podle něj mohou být sotva lepší. Je podstatné, aby takové zůstaly i v dalších generacích, zdůraznil.

Z návštěvy, kterou dlouho odkládala pandemie covidu-19, je Zeman potěšen. "A jsem ještě potěšenější, jakým způsobem probíhá. V naprosto věcné a velmi přátelské atmosféře, kterou bych chtěl ocenit," uvedl. Vztahy ČR a Německa podle něj nikdy nebyly lepší. "Chtěl bych poděkovat SRN za její podporu v době covidové pandemie, a to i na úrovni jednotlivých spolkových zemí," doplnil.

Debata se podle něj týkala situace v Afghánistánu, které ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán. "Naše názory jsou zde velice blízké. Na druhé straně jsme se dotkli Green Deal Europe (tzv. Zelené dohody pro Evropu), tam bych řekl, že naše názory se poměrně liší," konstatoval. Pokud Německo kromě uhelných zavře i jaderné elektrárny, Česko podle Zemana počká, jaké to bude mít důsledky. "A když se objeví nedostatek elektřiny, tak ČR jako významný exportér elektřiny bude velmi ráda elektřinu do Německa za rozumnou cenu dodávat," doplnil.

Hovořilo se podle něj i o dopravním spojení mezi Prahou a Mnichovem, ale také o regulaci Labe.

Steinmeier řekl, že na návštěvu se velmi těšil. "Velmi mi záleží na tom, když naše vztahy mohou být sotva lepší, aby bylo rostoucí přátelství rozvíjeno dál, přešlo na další generace," podotkl. Je podle něj mimořádné, kam se vztahy v posledních 30 letech podařilo posunout. "Naše přátelství má tak pevný základ, že se stalo nezávislým na politických konstelacích na té či oné straně," řekl v souvislosti s volbami v obou zemích.

Propojení obou zemí si připomněl cestou do Prahy, kam se vypravil vlakem. "Těžko existuje nějaké hlavní město také blízké Berlínu," řekl. Cestu proto využil i k rozhovoru s pendlery z obou stran. Chce se zasadit o to, aby se již kvůli epidemii covidu-19 neuzavíraly hranice. "Spolupráce přes hranice vede k výhodám na obou stranách, podporuje dobré sousedství a přátelství," míní. Podle něj by se v česko-německém příkladu mohly inspirovat i další unijní země.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Za pátek přibylo více než 500 nově nakažených

25.09.2021 09:42 V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Od pondělí se zjednoduší návrat do Česka z Francie, Španělska, Nizozemska…

24.09.2021 16:52 Z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka bude od pondělí jednodušší návrat do České republiky. Na…

Lidé zasažení tornádem dostali na obnovu bydlení přes 660 milionů korun

24.09.2021 15:25 Obyvatelé tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k dnešku uzavřeli…

Policie žádá veřejnost o kamerové záznamy výbuchu v Koryčanech

24.09.2021 14:31 Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Během pandemie vzrost počet dospívajících, kteří nadměrně používali…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

22.09.2021 07:26 Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim.

Související:

Právě se děje

reklama