Kolik bude stát stopka exekucí? Mluvčí Exekutorské komory Desatová pro EZ vyčíslila náklady

ROZHOVOR - Ani jim vládní návrh plně nevyhovuje, i když Exekutorská komora České republiky již několik let navrhuje zastavení marných exekucí. Zásadně však nesouhlasí s aktuálně navrhovaným řešením a odmítá také jeho přijetí navrženou úpravou ve stavu legislativní nouze. „Plošné zastavování exekuce by podle názoru komory blokovalo kapacity pro ty exekuce, v nichž dlužníci potřebují okamžitou pomoc. Zastavování podle návrhu by za stávajících kapacit trvalo dle našich odhadů tři až pět let a vyžádalo si vynaložení nákladů ve výši kolem 150 milionů korun,“ konstatuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Exekutorské komory České republiky Lenka Desatová.

Exekuce, ilustrační fotografie

Paní inženýrko Desatová, jak se má zachovat člověk v exekuci, když nyní během koronavirové pandemie, nikoli tedy vlastní vinou, přišel o příjem a nemůže splácet?

V takovém případě může dlužník požádat o odklad exekuce na určitou dobu. Je třeba však počítat s tím, že musí vzniklou situaci prokázat.

Úřad ministerstva spravedlnosti chce umožnit zastavit i bez souhlasu věřitele exekuci, u níž v posledních třech letech nedošlo ani k částečnému uspokojení vymáhané pohledávky či k zajištění majetku ve výši, která by stačila alespoň k uhrazení nákladů exekuce. Věřitel může takovému zastavení bezvýsledné exekuce zabránit jen tím, že složí další zálohu na její náklady. Zpravidla existují výjimky, například u vymáhání výživného na nezletilé dítě musí věřitel se zastavením exekuce souhlasit. Je to podle Vás správný a rozumný návrh?

Exekutorská komora České republiky již několik let navrhuje zastavení marných exekucí. Zásadně však nesouhlasí s aktuálně navrhovaným řešením. A odmítá také jeho přijetí navrženou úpravou ve stavu legislativní nouze. Navrhovaná úprava zastavování exekucí není způsobilá okamžitě pomoci potřebným a vytváří tlak na justici, která se pod tlakem byrokracie složí a to nepomůže v konečném důsledku nikomu. Plošné zastavování exekuce by podle názoru komory blokovalo kapacity pro ty exekuce, v nichž dlužníci potřebují okamžitou pomoc. Zastavování podle návrhu by za stávajících kapacit trvalo dle našich odhadů tři až pět let a vyžádalo si vynaložení nákladů ve výši kolem 150 milionů korun. Návrh navíc nijak neřeší situaci, že zastavené exekuce budou obratem znovu zahájeny, a to minimálně pro náklady těch předchozích exekucí, již zastavených, protože náklady zastavených exekucí musí být podle nálezů Ústavního soudu ČR ukládány povinným. To by paradoxně vedlo k další eskalaci problému a situace dlužníků se ještě zhorší.

Vaše komora vyzvala exekutory, aby posuzovali vstřícně návrhy na odklad exekuce. Je to ale spravedlivé vůči věřitelům, kteří v době pandemie rovněž potřebují finance a nyní se svých peněz nemusejí jen tak dočkat?

Součástí rozhodovacího procesu o tom, zda exekuce bude odložena a případně na jak dlouho, je také posouzení, zda a jak by odkladem exekuce byl poškozen oprávněný. Jiná bude situace v případě nezletilého dítětě vymáhajícího výživné a jiná u velké inkasní společnosti.

Co si vlastně lze představit pod pojmem vstřícně posuzovat návrhy na odklad?

Jde zejména o vstřícnost při hodnocení tvrzení dlužníka i jím předkládaných důkazů.

Neočekáváte, že po pandemii budou exekutoři i soudy doslova zahlceni, řada lidí díky epidemii a nemožnosti vydělávat spadne do tzv. dluhové pasti? Například se mohou objevit noví dlužníci, kteří v současné situace nejsou schopni splácet alimenty, výživné.

Na hodnocení je v současné době brzo. Velice závisí na tom, jak přistoupí stát a další subjekty k řešení stávající situace, například podpora zaměstnanců, živnostníků i zaměstnavatelů. To vše se až po značné době případně projeví v oblasti exekuční. Navíc na nově zahájené exekuce musí být nejdřív k dispozici příslušné pravomocné a vykonatelné soudní rozhodnutí. Taková zcela jistě zatím nejsou a soudy budou při omezené kapacitě vzniklé opatřeními proti pandemii rozhodovat daleko pomaleji.

Může se stát, že se dočasně úplně zastaví veškeré exekuce a vykonávají se v současné době vůbec?

Exekuce se dnes provádí, ale v omezeném režimu. Jde vesměs o ty, které byly nařízeny dříve, než nastal stav nouze. Nových řízení je velice málo. O počtu a způsobu provádění exekucí soudy, správci daně, Celní správou, obcemi, zdravotními pojišťovnami a dalšími orgány státní správy a územní samosprávy nemáme žádné informace.

Zaznamenala Exekutorská komora České republiky během pandemie nějaké podvodné aktivity?

Bohužel musím říci, že ano. Koncem března zjistila Exekutorská komora České republiky novou podvodnou aktivitu. V obci Libčany, okres Hradec Králové, neznámý pachatel polepil před domem stojící vozidlo falešnou exekuční nálepkou, která navozuje dojem, že pochází od soudního exekutora JUDr. Jana Fendrycha, který působí na Exekutorském úřadě na Praze 2. Výše zmíněný soudní exekutor však takovou nálepku ani použité razítko neužívá. Exekutorská komora ČR se obrátila na orgány činné v trestním řízení a tímto nabádá veřejnost k obezřetnosti. Pokud se kdokoli setká s podezřelou aktivitou související s exekuční činností, nechť se obrátí na Exekutorskou komoru ČR nebo na příslušného soudního exekutora.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Zabaveno ANO-FERTEM. Milion chvilek vylepil na protest proti Babišovi…

27.09.2021 10:11 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Lidem se zjednodušil návrat do Česka z Francie, Španělska či Nizozemska

27.09.2021 09:26 Ode dneška se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do České republiky z Francie, Španělska,…

Litovlí otřásl výbuch. Kvůli explozi plynu zasahují hasiči

25.09.2021 21:49 Aktualizováno Hasiči dnes večer zasahovali v Litovli na Olomoucku, kde v rodinném domě vybuchnul plyn. ČTK to…

Od pondělí se zjednoduší návrat do Česka z Francie, Španělska, Nizozemska…

24.09.2021 16:52 Z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka bude od pondělí jednodušší návrat do České republiky. Na…

Lidé zasažení tornádem dostali na obnovu bydlení přes 660 milionů korun

24.09.2021 15:25 Obyvatelé tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k dnešku uzavřeli…

Policie žádá veřejnost o kamerové záznamy výbuchu v Koryčanech

24.09.2021 14:31 Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Během pandemie vzrost počet dospívajících, kteří nadměrně používali…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Související:

Právě se děje

reklama