Střelba v Halle: Německá policie zpřísnila kontroly na silnicích do Česka

Česká policie dnes po střelbě u synagogy ve východoněmeckém Halle zvýšila bezpečnostní opatření u židovských objektů, na ruzyňském letišti v Praze nebo u hranic se Saskem. Večer po dopadení muže podezřelého z útoku byla opatření zase ukončena, uvedl na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Oběťmi střelby v Halle je žena, která zemřela u synagogy, a muž, který byl zastřelen v několik set metrů vzdáleném rychlém občerstvení. Další dva lidé mají střelné zranění.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Oběťmi střelby v Halle je žena, která zemřela u synagogy, a muž, který byl zastřelen v několik set metrů vzdáleném rychlém občerstvení. Další dva lidé mají střelné zranění.

Útok v Německu začal kolem poledne. Mluvčí českého policejního prezidia Hana Rubášová ČTK následně řekla, že čeští policisté budou ve zvýšené míře dohlížet na okolí židovských objektů či na Letiště Václava Havla. Ministr Hamáček pak před 21:00 oznámil ukončení opatření. "Policie SRN (Spolkové republiky Německo) nás informovala, že podezřelý z útoku v Halle byl zadržen, opatření v SRN byla ukončena a probíhá běžný výkon služby. Na základě těchto informací byla ukončena opatření i v ČR," uvedl.

V Česku ale již od března 2016 dále platí první ze čtyř stupňů ohrožení terorismem, kdy policisté dohlížejí na místa s větším výskytem lidí, jako jsou například náměstí nebo obchodní centra.

Útok v Halle mířil na synagogu a rychlé občerstvení s kebabem. Motivem podezřelého, kterým je podle tamních médií sedmadvacetiletý Němec, byl zřejmě antisemitismus a pravicový extremismus. V reakci na situaci ve čtvrtmilionovém městě zpřísnila bezpečnostní opatření před synagogami a dalšími židovskými zařízeními i další města jako Berlín, Drážďany a Lipsko. Německá policie zpřísnila kontroly na cestách do Česka a do Polska a také na letištích a nádražích.

Maskovaný útočník se v Halle nejprve snažil dostat dovnitř synagogy i na židovský hřbitov, přičemž použil střelnou zbraň i výbušniny. Naštěstí se mu to díky bezpečnostním opatřením a rychlé reakci lidí uvnitř synagogy nepodařilo. V objektu bylo v den nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření) až 80 lidí. Jedna z obětí byla zastřelena právě před synagogou a druhá v pár stovek metrů vzdáleném rychlém občerstvení s kebabem. Takové podniky v Německu často provozují lidé s tureckými a arabskými kořeny. To, že útočník cílil právě na Židy a na přistěhovalce, dokládá podle magazínu Spiegel video, které střelec během útoků natočil. Na záznamu opakovaně nadává na Židy a "arabáče".

Německá policie kvůli střelbě v Halle zpřísnila kontroly na cestách do Česka a do Polska a také na letištích a nádražích v okolí tohoto východoněmeckého města. Informovala o tom na twitteru.

Prakticky po celém Německu zároveň policie zvýšila ostrahu u židovských zařízení. Útočníci v Halle se totiž pokusili proniknout do místní synagogy.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie hledá seniora z Velkého Meziříčí, nevrátil se z procházky

18.10.2019 10:36 Policie hledá pětaosmdesátiletého muže z Velkého Meziříčí na Žďársku. Z domu v Bezručově ulici…

Válečný veterán Boček leží v nemocnici, je poslední žijící český pilot RAF

18.10.2019 10:31 Válečný veterán a poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček je ve Fakultní nemocnici Brno…

Česká média pod tlakem? Novinářská federace tepe Babiše, ten se ohradil

18.10.2019 10:09 Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá…

Nemocnice si utahuje na účet Zemana? To je hnus a skandál, prská Ovčáček

18.10.2019 09:44 Prezident Miloš Zeman nastoupil na několik dní do střešovické nemocnic. Podle oficiálního vyjádření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama