Střelba v Halle: Německá policie zpřísnila kontroly na silnicích do Česka

Česká policie dnes po střelbě u synagogy ve východoněmeckém Halle zvýšila bezpečnostní opatření u židovských objektů, na ruzyňském letišti v Praze nebo u hranic se Saskem. Večer po dopadení muže podezřelého z útoku byla opatření zase ukončena, uvedl na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Oběťmi střelby v Halle je žena, která zemřela u synagogy, a muž, který byl zastřelen v několik set metrů vzdáleném rychlém občerstvení. Další dva lidé mají střelné zranění.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Oběťmi střelby v Halle je žena, která zemřela u synagogy, a muž, který byl zastřelen v několik set metrů vzdáleném rychlém občerstvení. Další dva lidé mají střelné zranění.

Útok v Německu začal kolem poledne. Mluvčí českého policejního prezidia Hana Rubášová ČTK následně řekla, že čeští policisté budou ve zvýšené míře dohlížet na okolí židovských objektů či na Letiště Václava Havla. Ministr Hamáček pak před 21:00 oznámil ukončení opatření. "Policie SRN (Spolkové republiky Německo) nás informovala, že podezřelý z útoku v Halle byl zadržen, opatření v SRN byla ukončena a probíhá běžný výkon služby. Na základě těchto informací byla ukončena opatření i v ČR," uvedl.

V Česku ale již od března 2016 dále platí první ze čtyř stupňů ohrožení terorismem, kdy policisté dohlížejí na místa s větším výskytem lidí, jako jsou například náměstí nebo obchodní centra.

Útok v Halle mířil na synagogu a rychlé občerstvení s kebabem. Motivem podezřelého, kterým je podle tamních médií sedmadvacetiletý Němec, byl zřejmě antisemitismus a pravicový extremismus. V reakci na situaci ve čtvrtmilionovém městě zpřísnila bezpečnostní opatření před synagogami a dalšími židovskými zařízeními i další města jako Berlín, Drážďany a Lipsko. Německá policie zpřísnila kontroly na cestách do Česka a do Polska a také na letištích a nádražích.

Maskovaný útočník se v Halle nejprve snažil dostat dovnitř synagogy i na židovský hřbitov, přičemž použil střelnou zbraň i výbušniny. Naštěstí se mu to díky bezpečnostním opatřením a rychlé reakci lidí uvnitř synagogy nepodařilo. V objektu bylo v den nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření) až 80 lidí. Jedna z obětí byla zastřelena právě před synagogou a druhá v pár stovek metrů vzdáleném rychlém občerstvení s kebabem. Takové podniky v Německu často provozují lidé s tureckými a arabskými kořeny. To, že útočník cílil právě na Židy a na přistěhovalce, dokládá podle magazínu Spiegel video, které střelec během útoků natočil. Na záznamu opakovaně nadává na Židy a "arabáče".

Německá policie kvůli střelbě v Halle zpřísnila kontroly na cestách do Česka a do Polska a také na letištích a nádražích v okolí tohoto východoněmeckého města. Informovala o tom na twitteru.

Prakticky po celém Německu zároveň policie zvýšila ostrahu u židovských zařízení. Útočníci v Halle se totiž pokusili proniknout do místní synagogy.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští dlužníci se polepšili, zpožděných plateb ubývá

17.01.2020 12:06 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti…

Pátrání odvoláno. Policie našla pohřešovanou dívku (10)

16.01.2020 17:10 Aktualizováno Jihomoravská policie dnes pátrala po desetileté dívce z Břeclavska, našla ji v pořádku. Policisté…

Rath si odpyká trest v nejpřísnějším režimu. Soud zamítl žádost o přeřazení

16.01.2020 17:04 Aktualizováno Teplický soud dnes zamítl návrh bývalého hejtmana a ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha o…

Pacient nemocnice ve Slaném hrozil nožem, ochranka ho postřelila

16.01.2020 14:36 Aktualizováno Pacient ve slánské nemocnici napadl v noci na dnešek personál, pracovník ochranky jej postřelil do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama