Studenti během pandemie více vyhledávají pomoc psychologů

Se ztrátou motivace, ale také úzkostmi a depresemi se v době nekončící pandemie koronaviru vypořádávají vysokoškolští studenti. Poptávka po psychologické pomoci se v poradenském centru Mendelovy univerzity v Brně ve druhé polovině roku 2020 zdvojnásobila, informovala škola v tiskové zprávě. Jde o důsledek dlouhotrvajících restrikcí i nedostatku sociálních kontaktů. Studenti a obecně mladí lidé podle řady studií představují v době pandemie ohroženou skupinu z hlediska duševního zdraví.

Ilustrační foto
doporučujeme

Větší zájem o psychologické poradenství se s příchodem pandemie neprojevil okamžitě. Náhlé uzavření školy se zákazem osobního kontaktu naopak loni na jaře 2020 spíše poptávku utlumilo. Nárůst individuálního psychologického poradenství se začal projevovat postupně, a to především ve druhé polovině roku.

"Počet přihlášených klientů v druhé polovině roku 2020 vzrostl dvojnásobně oproti stejnému období předchozího roku," řekla vedoucí Poradenského a profesního centra Mendelovy univerzity Alena Krejčí. Zvýšený zájem o psychologickou pomoc trvá i s vrcholící zimou, která patří pro řadu lidí ke kritickým obdobím z hlediska duševní pohody. "Aktuálně poskytujeme mezi 20 až 30 hodinami individuálního psychologického poradenství týdně," dodala Krejčí.

K nejčastějším tématům patří nedostatek sociálních kontaktů, úskalí distanční výuky, "digitální únava", neznalost prostředí, obava z ukončení studia a z budoucnosti či obecná ztráta motivace.

"Dále můžeme jmenovat deprese a úzkosti, vztahové potíže, sebeřízení a organizace života, prostě dopad pandemie na každodenní život," uvedla psycholožka Zdeňka Hort. Psychologické služby lze nyní na univerzitě poskytovat jen on-line.

Poradenské centrum nabízí také řadu webinářů a nově také podpůrnou skupinu pro studenty v on-line prostředí. "Společně zde sdílíme různá témata, která studenti aktuálně řeší, například jak se připravit na zkoušky či státnice s koronavirem, jak trávit svátky bez rodiny, jak se sebeřídit, jak o sebe pečovat," uvedla Hort.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mnohá dětská hřiště v Praze budou nadále přístupná

03.03.2021 18:09 Dětská hřiště v mnohých pražských městských částech zůstanou otevřená. Nezbytné bude ale nošení…

Lockdown zasáhl i do jarních prázdnin, omezil aktivity dětí

03.03.2021 14:13 Zrušené prázdniny u babiček, pobyty v přírodě i cesty do hor - tak vypadají jarní prázdniny dětí z…

Politici vyzvali Pražany v dopise k ohleduplnosti kvůli covidu

03.03.2021 13:46 Představitelé hlavního města vyzvali Pražany, aby se chovali ohleduplně a dodržovali nařízení proti…

Soud kauzu Vidkun odročil na duben, chce opět vyslechnout Kadlece

03.03.2021 10:48 Olomoucký krajský soud odročil kauzu Vidkun, odkrývající podle žalobců korupční vztahy mezi tamními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama