Surová vražda. Mladík přeťal spolužačce žebro a hrudní kost, soud vynesl trest

Osmnácti lety vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou potrestal dnes Krajský soud v Plzni devatenáctiletého Daniela Miarka za loňskou vraždu. Bývalou kamarádku Terezu ubodal v jejím domově v Zdemyslicích na Plzeňsku, protože neopětovala jeho city. V ten jí bylo 18 let. Vraždu podle rozsudku předem plánoval.

Ilustrační foto

Dívce zasadil velkou silou čtyři rány, tři byly smrtelné. Tereza zemřela na prudkou krevní ztrátu, neboť rány zasáhly srdce, játra, plíce a ledvinu.

Miarkovi hrozilo až 20 let vězení. Soud mu mimo náhrady škody zdravotní pojišťovně uložil zaplatit rodině zavražděné dívky nemajetkové odškodné v celkové výši pět milionů korun. Rozsudek není pravomocný. Miarko i státní zástupce si ponechali lhůtu na podání odvolání.

Mladík se přiznal. U soudu popsal, jak si den před vraždou připravil dva nože, prý pro jistotu, kdyby jeden ztratil. K činu se podle soudu rozhodl proto, že se dozvěděl, že Tereza má přítele. Rozhodl se, že když ji nemůže mít on, nebude ji mít nikdo, uvedl soudce Jan Hostaš. Ve skutečnosti žádného přítele neměla. 

"Obžalovaný nedokázal unést, že s ním přestala kamarádit, že s ním nechtěla navázat bližší vztah. Jednalo se o pomstu," uvedl soudce. Polehčující okolností bylo doznání i to, že se činu dopustil ve věku blízkém mladistvému. Bylo mu 18 let a čtyři měsíce. Přitížila mu pohnutka. "Tou pohnutkou je právě pomsta. Pomsta za domnělé příkoří, které se však obžalovanému vlastně nestalo. Pouze to tak cítil," řekl Hostaš.

V pondělí 27. května se Miarko ve škole vymluvil na nevolnost, odjel do Zdemyslic a čekal na dívku. Vydal se za ní domů a ubodal ji. "Opustil dům a začal čile komunikovat se svými rodiči, bratrem, přáteli. Omlouval se, že je delší dobu neuvidí a co spáchal," řekl Hostaš. Matka jela syna hledat. Našla ho za vsí, odvezla k dívčinu domovu a předala ho policii.

Miarko a dívka byli spolužáci na střední škole. Předloni se začali víc bavit, chodili do kina, navštěvovali se. Intimně se nestýkali. Když dívka náhle vztah ukončila, Miarka to zasáhlo. Pokusil se spáchat sebevraždu. Léčil se na psychiatrii, přešel na jinou školu, ale na Terezu nezapomněl.

Obhajoba se snažila poukázat na jeho psychickou nemoc. Chtěli pro něj jako trest zabezpečovací detenci. Soudní znalci ale nemoc vyloučili. Byl podle nich schopen rozpoznat, co dělá, jednal racionálně, promyšleně, ne zkratkovitě. "Je zcela duševně zdravý. Nebyly zjištěny absolutně žádné znaky psychózy. Motivace k činu koresponduje s racionálním jednáním a plánováním," uvedla znalkyně. Rezolutně vyloučila, že by Miarko v době skutku trpěl mánií či depresí, nemá schizofrenií ani bipolární poruchu.

O svém úmyslu řekl tři dny před vraždou svému kamarádovi. Mladík u soudu vypověděl, že tomu nepřikládal příliš význam. Policie ho ale nyní stíhá kvůli tomu, že možný trestný čin neoznámil.

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 10:10 ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Související:

Právě se děje