Surová vražda: Rozdupal bezdomovci hlavu, soud snížil pachateli trest. Proč?

Za ukopání bezdomovce v Chebu si vietnamský mladík Quoc Thang Hoang odpyká 15,5 roku vězení. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který obžalovanému o 18 měsíců snížil původně uložený trest. Součástí verdiktu je rozhodnutí o vyhoštění cizince z Česka na neurčitou dobu. Sedmadvacetiletý Hoang, který se rovněž pohyboval v bezdomovecké komunitě, napadl svou starší a fyzicky slabší oběť brutálně a zcela bezdůvodně.

Ilustrační fotografie

Vražda se stala v pasáži hypermarketu v Chebu za bílého dne - odpoledne 10. března 2019. Opilý Hoang se na místě pohádal s pětapadesátiletým bezdomovcem ze Slovenska, který byl podle tamní ostrahy slušný a bezproblémový. Udeřil ho pěstí, a když muž spadl na dlažbu, kopal ho do hlavy a dupal mu na obličej.

Za vraždu spáchanou obzvlášť surovým způsobem hrozilo Hoangovi 15 až 20 let odnětí svobody. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička dnes označil původně uložený sedmnáctiletý trest za nepřiměřeně přísný, a to z důvodu, že soudy u muže neshledaly žádnou přitěžující okolnost.

"Obžalovaný je poněkud podivínský, k věci se nevyjadřuje. Za této situace lze těžko očekávat, že projeví nějakou lítost. Nebylo také prokázáno, že by měl sklony k páchání násilné trestné činnosti - nebyl pro ni v minulosti odsouzen. Lze o něm říci pouze to, že před spácháním trestné činnosti nevedl nijak řádný život," konstatoval soudce.

Policie Hoanga zadržela zhruba hodinu po činu. Muž poté připustil, že do bezdomovce několikrát kopl, napadení však zlehčoval. Podle jeho verze spadl muž na zem, protože zakopl o schod. Hoang popřel, že by na něj potom dupal.

Útok včetně dupání na hlavu však viděla a později popsala žena, která se v pasáži stará o veřejné toalety. Hoanga se marně snažila zastavit křikem. Zákazníci hypermarketu mezitím zburcovali člena ostrahy, který útočníka od bezvládně ležícího muže odehnal a poskytoval bezdomovci první pomoc až do příjezdu záchranářů. Zraněný muž zemřel po několika dnech v plzeňské fakultní nemocnici, a to kvůli otoku mozku.

Hoangův advokát dnes poukazoval na to, že jeho klient může mít schizofrenii. Žádal proto, aby se případ vrátil k plzeňskému krajskému soudu a aby vznikl nový psychiatrický posudek. Odvolací senát však potvrdil, že mladík byl v době útoku příčetný, a tedy i trestně odpovědný.

"Znalci dospěli k jednoznačnému závěru, že ovládací ani rozpoznávací schopnosti obžalovaného nebyly vymizelé, ba ani omezené. Vrchní soud má proto za to, že další znalecké zkoumání obžalovaného není nutné," řekl k tomu Lněnička.

Hoang se narodil ve Vietnamu, v Česku žije od svých 15 let. Česky se nenaučil, nikde nepracoval. Poslední tři až čtyři roky přespává na ulici. S rodinou, která ho občas finančně podpořila, se vídal sporadicky. Jednou byl odsouzen k podmíněnému trestu za držení drog.

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje