Svědek v kauze Stoka popsal, jak předával úplatky

U Krajského soudu v Brně dnes zazněla čtená svědecká výpověď živnostníka, který líčil, jak předával úplatky lidem ze správy nemovitostí městské části Brno-střed. Díky tomu prý získal zakázky. Před soudem pokračovalo hlavní líčení v kauze Stoka, případu údajné korupce na radnici městské části. Výpovědi svědků z přípravného řízení četla předsedkyně senátu, pokračovat se bude ve čtvrtek.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podnikatel Jan M. vypovídal na policii, účastníkům hlavního líčení stačila čtená výpověď. Pracuje v instalatérství, získával zakázky i od správy nemovitostí městské části. Pracoval podle něj u ní Robert F., který měl údajně za úkol sehnat firmy, které budou zakázky za úplatek získávat. Proto svědka oslovil. Na schůzce na čerpací stanici mu pak prý obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin řekl, že půjde o 15 procent ze získané zakázky.

"Pak jsem měl schůzku s panem Kosmákem a bylo mi potvrzeno, že pro správu nemovitostí budu pracovat podle dohodnutých podmínek," přečetla z výpovědi muže předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová. Pavel Kosmák je bývalý vedoucí technik správy nemovitostí.

O zakázkách, jež získá, se podnikatel podle výpovědi dozvídal e-mailem. Někdy ale prý dělal i takzvané křoví, kdy mu Kosmák či Robert F. oznámili nabídkovou cenu a měl nabídnout víc, aby zakázku získala jiná firma. Za to prý peníze nedostával. Robertovi F. nebo Kosmákovi ale pak údajně předával dohodnutých 15 procent ze získaných zakázek, vždy v hotovosti. Tvrdí, že dvakrát na dohodnutém místě nechal obálku se jménem Pavel Ovčarčin. Muž uvedl, že peníze se možná posílali dál, ale nevěděl komu.

Kosmák už přiznal, že od firem vybíral úplatky 15 procent, dvě procenta si nechával. K trestným činům se dříve doznal i podnikatel Ovčarčin, řekl ale, že přímo od firem peníze nepřebíral. Dnes uvedl, že dotyčného viděl asi dvakrát a žádné peníze od něj nevzal.

Předsedkyně senátu přečetla i výpověď someliéra Viktora V., který s obžalovaným expolitikem ANO Jiřím Švachulou založil luxusní vinotéku Garage Wine. Desítky lidí tam podle jeho výpovědi nosily Švachulovi balíčky, nevěděl ale s čím. Uvedl, že vinotéku ve Švachulově doprovodu asi dvakrát navštívili i tehdejší šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Odpoledne předsedkyně senátu přečetla i další výpovědi, především zaměstnanců či členů dozorčí rady obžalované firmy Kros-stav. Vesměs uvedli, že nezaznamenali žádné protiprávní jednání.

Soud zahájil líčení loni v září po roce a půl od policejního zásahu na radnici Brno-střed. V kauze je obžalováno 11 lidí včetně Švachuly a dvě firmy. Podle státního zastupitelství byl hlavou skupiny, jež ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Veřejné zakázky podle žalobce získávaly vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Švachula už dřív popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohlreich dostal přednostně vakcínu proti koronaviru

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Restauratér Zdeněk Pohlreich dostal v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) vakcínu proti…

Na Táborsku se potvrdilo ohnisko ptačí chřipky v malochovu

22.01.2021 19:30 Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá…

Svaz vinařů: Na víno se kvóta pro obchody nevztahuje

22.01.2021 15:38 Kvóta na podíl českých potravin ve velkých obchodech by pro tuzemské vinaře byla problém, podle…

Unie: Otevření bazénů s podmínkou testů může být šancí i rizikem

22.01.2021 15:03 Někteří provozovatelé bazénů otevřou své bazény s podmínkou negativních testů na covid-19 pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama