Tečku má 4,1 milionu lidí, denně ji používá 600 tisíc z nich

Aplikaci Tečka pro prokazování bezinfekčnosti ke koronaviru má staženou v mobilním telefonu 4,1 milionu lidí. Kolem 600.000 z nich ji používá denně. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK poskytl mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka.

Česká televize v pondělí upozornila, že zájem o aplikaci od začátku listopadu, kdy je nutné se prokazovat i v restauracích, vzrostl.

Aplikace byla spuštěná na konci června, lidé si v ní mohou zobrazit certifikát o očkování, prodělané nemoci v posledních šesti měsících nebo platném negativním testu. Za první měsíc provozu si ji stáhlo 1,95 milionu lidí, na začátku září jich bylo již o milion víc. Od konce října přibylo dalších 300.000 nových uživatelů.

Partnerskou aplikaci čTečka, kterou mohou využívat k načtení QR kódu ti, kteří mají za povinnost bezinfekčnost kontrolovat, má staženou 938.000 lidí. Alespoň jednou denně ji používá 38.000 z nich. Pro srovnání pouze stravovacích zařízení, které mají nově povinnost potvrzení kontrolovat, je v Česku více než 21.000. Kontrolovat zákazníky ale musí také kadeřníci, kosmetičky, fitness centra, bazény, muzea, památky nebo pořadatelé kulturních a sportovních akcí. Reálně ale zaměstnanci těchto míst často QR kód nenačítají, obvykle se jen podívají na zobrazené údaje.

Restaurace v souvislosti se zavedením kontrol bezinfekčnosti na začátku listopadu hlásí úbytek hostů. Podle Asociace hotelů a restaurací ČR až 70 procent zařízení zaznamenalo snížení o více než 30 procent. Část lidí si také jídlo bere znovu s sebou do krabičky. Vzhledem k nejisté situaci se ruší také rezervace pro vánoční večírky.

Související

Aplikace Tečka sloužila mj. k uložení certifikátu o očkování.

Tečka dostane nový život. Bude z ní EZ karta, úřad investuje 50 milionů korun

Ministerstvo zdravotnictví přejmenuje mobilní aplikaci Tečka na aplikaci EZ karta. Už letos by mohla začít fungovat jako elektronický očkovací průkaz nebo pro zasílání zpráv. Na dotaz ČTK to uvedl vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií ministerstva Milan Blaha. Úřad vypsal na provoz a další rozvoj aplikace veřejnou zakázku v hodnotě 50 milionů korun.
Covid pas, ilustrační foto

Do Francie nově bez covid pasu. Výjimečný stav končí

Ve Francii dnes posledním dnem platí zdravotnický výjimečný stav zavedený v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Od pondělí tak končí povinnost překládat covidový pas při vstupu do země ze zahraničí a do práce se budou smět vrátit zdravotníci, kteří nesplnili povinné očkování proti covidu-19, oznámily úřady. Nový zákon ale vládě umožňuje zavést některá omezení, pokud si to vyžádá epidemická situace.

Více souvisejících

covid pasy mobilní aplikace

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy