Téměř rok od neštěstí v dole OKD: Mše připomněla 13 obětí výbuchu

Lidé dnes při mši ve Stonavě na Karvinsku uctili památku 13 horníků, kteří zemřeli loni v prosinci při výbuchu metanu v podzemí Dolu ČSM. Kostel svaté Máří Magdalény se téměř zaplnil. Dorazily tři stovky věřících, například příbuzní obětí, zástupci OKD i horníci v uniformách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Připomínce loňského výbuchu patřila především závěrečná část mše. Během ní stonavský farář Roland Manowski přečetl jména horníků, kteří před rokem při důlním neštěstí zahynuli.

Farář dnešní termín mše k uctění památky obětí výbuchu metanu vybral úmyslně. Jednak je každý rok první mše v prosinci zasvěcena svaté Barboře, patronce horníků. "Ale byl to nejlepší termín i proto, že příští týden už začíná advent a budou Vánoce. To není dobré období na připomínání takové tragické události," vysvětlil farář. Podle něj se církevní liturgie během adventního období věnuje už jiným tématům. "A nechceme bolestnými vzpomínkami rodinám pozůstalých kazit další Vánoce. Zničené už měly ty loňské," doplnil Manowski.

Vzpomínku v písemné formě zaslali i prezidenti České republiky a Polské republiky. "Prezidentské kanceláře jsme informovali o připravované mši. Prezidenti reagovali zasláním dopisů," vysvětlil Manowski.

Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince přibližně 880 metrů pod povrchem. Vybuchl tam metan, zahynulo 13 horníků - 12 Poláků a Čech. Deset havířů bylo zraněno. Příčiny výbuchu zjišťuje mezinárodní tým. Vyšetřování ještě neskončilo. Čeká se na dokončení znaleckých posudků. Okresní státní zástupkyně Gabriela Slavíková řekla, že odborníci jsou uprostřed tvoření znaleckých posudků.

"Dokud nebudou hotové, nebudeme schopni sdělit jakékoliv informace," uvedla. Dodala, že těžko může odhadnout čas, který znalci budou na vypracování svých závěrů potřebovat. "Jde o velmi obtížnou záležitost. Může to trvat měsíce. Tím myslím i dva či pět nebo šest," doplnila žalobkyně.

Bezprostředně po výbuchu se záchranářům podařilo vynést z podzemí jen čtyři těla. Kvůli požáru muselo být místo uzavřeno speciálními výbuchu vzdornými hrázemi a záchranáři tam mohli sestoupit až po několika měsících. V dubnu záchranáři vynesli z podzemí těla pěti horníků, která byla na začátku důlní chodby. V květnu vynesli poslední čtyři mrtvé z dobývacího prostoru, takzvaného porubu.

V dolech na Karvinsku pracuje zhruba 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

05.12.2019 21:11 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Na Břeclavsku se splašili koně táhnoucí saně s Mikulášem, srazili holčičku

05.12.2019 14:24 Netradiční incident prověřuje břeclavská policie. Koně táhnoucí saně s Mikulášem, čertem a anděly…

Rasistický útok na černocha v pražské tramvaji? Soud osvobodil trojici…

05.12.2019 14:05 Obvodní soud pro Prahu 10 dnes znovu osvobodil trojici fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc, kteří čelí…

Miliony v krabici od vína. Rath nesouhlasí s trestem, podal dovolání

05.12.2019 13:08 Bývalý středočeský hejtman David Rath, který byl odsouzen za zmanipulované zakázky Středočeského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama