Test na koronavirus u ženy z Liberce byl negativní, zůstává v karanténě

Negativní byl výsledek testu na koronavirus u ženy z Liberce, jež přišla v Německu do kontaktu s nemocným. Žádné příznaky nemoci nemá, přesto je nadále pod dohledem hygieniků. Zůstává kvůli opatrnosti v domácí karanténě, aby byla dodržena lhůta 14 dnů, řekl dnes novinářům liberecký krajský hygienik Vladimír Valenta. Inkubační doba u nového koronaviru se udává od dvou do 12 dnů.

krev

Žena je pod dohledem, protože byla v kontaktu s jedním ze tří Němců, které nakazila Číňanka v centrále firmy v Bavorsku. V libereckém závodě, kde žena pracuje, hygienici žádná opatření nepožadují. "Karanténu v zaměstnání toho člověka nebylo nutné vyhlásit," uvedl Valenta. Podle něj jsou v denním kontaktu s ředitelem firmy i personálním oddělením.

"Takže máme podrobný přehled o tom, jakým způsobem německý zdravotní orgán vyhodnocuje všechny další osoby, které byly s německými zaměstnanci v kontaktu. A v případě, že bychom dostali informaci, tak jako jsme dostali v tom prvním, že jde o další lidi, tak bychom přikročili opět ke stejným opatřením," dodal Valenta.

Podle webu tn.cz do styku s německým kolegou přišli zaměstnanci libereckého závodu výrobce automobilových dílů Webasto. "My samozřejmě máme určitá opatření, to nepopírám," cituje web asistentku ředitele Petru Fialovou. Bližší informace však podle ní poskytne pouze německá centrála firmy. Centrála společnosti Webasto, kde onemocnění propuklo, o koronaviru informuje na svém webu.

Situaci sledují také firmy, které mají svá obchodní zastoupení přímo v Číně, patří k nim třeba sklářská společnost Preciosa-Lustry. "Situaci monitorujeme a očekáváme také doporučení zdejší vlády. Máme týmy jak v Hongkongu, tak v Dongguanu. Doporučili jsme jim necestovat, pokud to není nezbytně nutné a dát na varování zdravotních organizací. V tento moment o stažení našich pracovníků z regionu neuvažujeme, ale situaci opravdu bedlivě sledujeme a svá stanoviska přehodnotíme, bude-li to nutné," uvedl obchodní ředitel společnosti Jan Volšík.

V ČR se do čtvrtka testovalo kvůli novému typu koronaviru 34 vzorků, žádný z nich nebyl pozitivní. Nemocí se nakazilo téměř 9700 lidí, většinou v pevninské Číně, kde jich 213 zemřelo. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek večer vyhlásila kvůli onemocnění globální stav zdravotní nouze. V Evropě byla nákaza virem potvrzena ve Francii, Německu, Itálii, Finsku a Velké Británii. České ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza.

Podle Valenty by i čeští občané a firmy v současné době měli zvažovat, zda je nutné navštívit Čínu či další země v jihovýchodní Asii. V případě, že po návratu mají zdravotní obtíže, měli by kontaktovat svého praktického lékaře. Kvůli koronaviru také podle Valenty evidují hygienici zvýšený počet telefonátů. "Já si myslím, že v tento moment občané Libereckého kraje nemusí být nějakým způsobem znepokojeni. Jsme to pouze my zdravotnicí, kteří musí všechny systémy dát do pohotovosti a být ostražití," dodal.

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 20:47 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Související:

Právě se děje