Tibetská vlajka ve Vltavě. Číňané nespáchali trestný čin, rozhodl soud

Městský soud v Praze pravomocně rozhodl o tom, že incident s tibetskou vlajkou během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v hlavním městě před více než třemi lety nebyl trestný čin.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Současná vlajka Tibetu byla zavedena třináctým dalajlámou v roce 1912, dnes se užívá mezi Tibeťany v exilu.
doporučujeme

Dva občané Číny - muž a žena - tehdy demonstrantce, která protestovala proti politice čínských komunistů a měla v rukou tibetskou vlajku, i přes její odpor prapor sebrali a hodili do Vltavy. Číňan se podle rozsudku nedopustil loupeže, mohlo ale jít o přestupek. Číňanku soud v neveřejném zasedání zprostil obžaloby.

Případ řešila česká justice několik let. Pražské soudy v minulosti oba obžalované viny zprostily a případ předaly do přestupkového řízení. Podle nich nešlo o trestný čin, a to i s ohledem na mizivou hodnotu vlajky. Nejvyšší soud v Brně jim však po dovolání nejvyššího státního zástupce případ vrátil. Šéf žalobců Pavel Zeman argumentoval tím, že škodlivost činu zvyšuje jeho politická motivace.

Obvodní soud pro Prahu 7 poté rozhodl, že Číňan mohl spáchat přestupek, ale loupeže se nedopustil. Jeho krajanku zprostil viny. Nyní verdikt pravomocně potvrdil pražský městský soud. Čínský občan tvrdil, že nechtěl vlajku uloupit, šlo podle něj o zkratkovité jednání ve vypjaté emoční atmosféře. Ženě se podle rozsudku nepodařilo prokázat, zda se s demonstrantkou přetahovala o tibetskou, nebo o českou vlajku.

Třídenní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v březnu 2016 v Praze provázely demonstrace proti politice Pekingu v oblasti lidských práv, některé se neobešly bez potyček mezi odpůrci a příznivci čínského režimu. Při jedné z nich se Číňan a Číňanka pokusili vytrhnout demonstrantce vlajku, museli ale překonat její odpor. Přitiskla ji k tělu, chvíli se přetahovali. Nakonec se Číňanům podařilo ženě vlajku vzít a hodili ji do řeky.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příčina exploze na Českolipsku? Policie tápe: Zatím nevysvětlitelná…

20.11.2019 10:32 Policie úterní neštěstí s osmi zraněnými v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti…

Požár poškodil rozhlednu Doubravka v Praze. Řádil žhář?

20.11.2019 09:27 Požár dnes ráno poškodil dřevěnou rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům…

Exploze na Českolipsku: Osm zraněných, dva těžce. Unikla kyselina sírová

19.11.2019 22:05 Aktualizováno Osm lidí dnes utrpělo zranění při nečekané chemické reakci zatím neznámých látek v provozovně…

Akutní stres. Soud osvobodil muže, který zabil agresivního hosta v…

19.11.2019 15:52 Aktualizováno Olomoucký krajský soud dnes zprostil jednapadesátiletého Milana Sobotku obžaloby ze zabití hosta v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama