Jak se bude vyvíjet jazyk? Expert řekl, jaký osud čeká genderově neutrální slova

S politickou korektností se čeština musela potýkat jenom u několika slov. Podle bývalého šéfa Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR jazykovědce Karla Olivy se neprosadí ani genderově neutrální slova.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pokud ale jde o angličtinu, tak je situace odlišná. "Jazyk jako jev společenský odráží to, co se ve společnosti stalo. Nejen v USA došlo k výraznému růstu nálad, které jsou nesnášenlivé, byť se prezentují jako liberalismus a tolerance. A to se pak odrazilo v jazyce tak, že se některá slova nesmí používat," sdělil lingvista v pořadu Osobnost Plus. 

V úsilí o genderově neutrální slova nespatřuje smysl. "Pokud nedojde k nějaké masivní represi, tak se to v běžném jazyce neprosadí, protože ten si žije svým životem a neřídí se příkazy shora,“ vysvětlil.

Podle Olivy je jazyk také jakýmsi zrcadlem společenského klimatu. "Je-li ve společnosti napětí, odráží se i v jazyce. Neměli bychom tedy zaměňovat příčinu a následek. Například slovo Žid nebylo nijak problematické, ale zproblematizovalo se s nástupem nacismu a antisemitismu," řekl jazykovědec.

"To, že nebudeme o některých věcech mluvit a budeme je zametat pod koberec, neznamená, že tyto věci zmizí." Karel Oliva

Úsilí "změnit" svět tím, že se přestanou používat některá slova, ze strany Organizace spojených národů přijde Olivovi minimálně nerealistický. "V horším případě je to snaha něco schovávat," nechal se slyšet.

"Tím, že zakážeme jazykově rozlišovat mezi bílými a černými, tento problém nevyřešíme. Částečně tu jde o snahu potlačit nějaký problém. Místo aby se řešil, tak se o něm zakáže mluvit, aby se dělalo, že není. Ale problémy pod kobercem naopak časem nabobtnají," uvedl Oliva příklad ze Spojených států s poznámkou, že si Američané začínají stěžovat stejně jako Češi před 30 a něco lety. 

Jazykovědec se nicméně nechal slyšet, že mají Češi své vlastní zkušenosti s diktaturou, proto vědí, že to, co se odehrává na Západě, se nijak neliší od toho, čím jsme si prošli v letech 1948-89. Díky tomu jsme také více opatrní, aby se tento trend u nás nepustil takříkajíc ze řetězu. 

Oliva zároveň také varoval ani tak nejen před jednotlivými slovy jako spíš polarizací společností. "Ve Spojených státech došlo ke společenské polarizaci, kterou tu máme taky, ale ne tak ostrou. A slovy se přilévá olej ohně," vysvětlil s poznámkou, že přehnaná politická korektnost má zpravidla své následky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V kvalitě života je Česko na 25. místě. Nejlépe se žije ve Finsku

10.09.2020 21:50 Česko letos kleslo na žebříčku kvality života meziročně o jednu příčku na 25. místo ze 163…

Problém totality nejsou jen zavřené hranice. Lidé se báli, připomíná…

24.08.2020 08:17 Jestli existuje něco, co přímo vystihuje totalitu, pak jsou to její snahy ovládnout všechny bez…

Ohňostrojnou Ódu na šťastný let předvedli pětinásobní vítězové přehlídky…

23.08.2020 05:23 Designéři Jaroslav Štolba a Jan Neděla z Flash Barrandov SFX nešetřili při sobotním galafinále…

Průkopník moderní architektury Loos má v rodném Brně památník

20.08.2020 21:25 Průkopník moderní architektury Adolf Loos má v rodném Brně nový památník. Dnešní slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama