Topení v zimě jako samozřejmost? Ani v Česku ne

Jen 2,7 % českých domácností si nemůže dovolit vytápět své obydlí na vyhovující teplotu. Češi v tomto ohledu hodnotí své životní podmínky lépe než většina ostatních evropských národů a umístili se na sedmé nejlepší příčce. Horší to mají v Bulharsku a Litvě, kde si nemůže pořádně zatopit třetina domácností. Nejlepší podmínky jsou v Rakousku.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Topení, ilustrační foto
doporučujeme

V Česku nejsou rozdíly mezi domácnostmi příliš velké. Výjimku představují rodiny s nižšími příjmy a se dvěma dětmi. Ty v roce 2017 trpěly nedostatkem tepla jen v necelém procentu případů. U rodin z opačné části spektra to bylo 9,5 %. Na Slovensku se rozdílně vede samoživitelům. Z těch bohatších si na nedostatečné vytápění stěžovalo jen 1,5 %. U samoživitelů z nízkopříjmových skupin to ale bylo 16,3 % domácností, uvedl server Evropa v datech.

V celoevropském srovnání si dobře vede i Německo, které se umísťuje na vysokých příčkách. V loni v Německu se potýkalo z nemožnosti dostatečné vytápět své obydlí 12,5 % samoživitelů. V Polsku to bylo 23 % osamělých rodičů s nižšími příjmy. Ve Finsku nepociťují nedostatek tepla ani lidé z chudších částí společnosti. Senioři se tam s nedostatkem tepla potýkají jen v 1,6 % případů, což je nejlepší výsledek v EU.

Mezi unijními státy si nejhůře vede Bulharsko, které se umisťuje na nejhorších příčkách napříč různými typy domácností a příjmových skupin. V minulém roce nemohlo své obydlí dostatečně vytápět až 33,7 % domácností. Další krajinou je Litva s 27,9 % domácností. Za ni se řadí Řecko, Kypr, Portugalsko a Itálie. Důvodem nedostatku tepla v těchto krajinách může být i chybující zdroj vytápění, protože se jedná o země, které leží v teplejším podnebí.

Důvodu proč lidé v domácnosti trpí nedostatkem tepla je více. Jedním z problémů může být špatně zateplené domy a zastaralé systémy vytápění, které plýtvají energií. Dalším důvodem jsou vysoké ceny energií a nízké příjmy. Ke zlepšování situace přispívají energeticky šetrné renovace domů nebo systémů pro dálkové vytápění.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diplomaté KLDR chtěli pašovat zbrojní materiál z Česka, zarazila je BIS

27.01.2020 08:34 Diplomaté totalitní Severní Koreje chystali pašování zbrojního materiálu a dronů z Česka přes…

Poplach kvůli koronaviru: Dvě ženy na pražském letišti měly příznaky

26.01.2020 20:49 Aktualizováno Kvůli koronaviru nebude zatím pražské Letiště Václava Havla zpřísňovat kontroly. Plošný screening…

Koronavirus se u Čecha ve Vietnamu zatím nepotvrdil. Dva Češi chtějí z Wu…

26.01.2020 18:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl (za ANO), že podle jeho informací se zatím nepotvrdil nový…

Panelák v Kladně je po požáru neobyvatelný. Čeká ho demolice?

26.01.2020 17:47 Lidé z kladenského panelového domu v Americké ulici, kde v sobotu hořelo, zatím nevědí, kdy se do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama