Topení v zimě jako samozřejmost? Ani v Česku ne

Jen 2,7 % českých domácností si nemůže dovolit vytápět své obydlí na vyhovující teplotu. Češi v tomto ohledu hodnotí své životní podmínky lépe než většina ostatních evropských národů a umístili se na sedmé nejlepší příčce. Horší to mají v Bulharsku a Litvě, kde si nemůže pořádně zatopit třetina domácností. Nejlepší podmínky jsou v Rakousku.

Topení, ilustrační foto
doporučujeme

V Česku nejsou rozdíly mezi domácnostmi příliš velké. Výjimku představují rodiny s nižšími příjmy a se dvěma dětmi. Ty v roce 2017 trpěly nedostatkem tepla jen v necelém procentu případů. U rodin z opačné části spektra to bylo 9,5 %. Na Slovensku se rozdílně vede samoživitelům. Z těch bohatších si na nedostatečné vytápění stěžovalo jen 1,5 %. U samoživitelů z nízkopříjmových skupin to ale bylo 16,3 % domácností, uvedl server Evropa v datech.

V celoevropském srovnání si dobře vede i Německo, které se umísťuje na vysokých příčkách. V loni v Německu se potýkalo z nemožnosti dostatečné vytápět své obydlí 12,5 % samoživitelů. V Polsku to bylo 23 % osamělých rodičů s nižšími příjmy. Ve Finsku nepociťují nedostatek tepla ani lidé z chudších částí společnosti. Senioři se tam s nedostatkem tepla potýkají jen v 1,6 % případů, což je nejlepší výsledek v EU.

Mezi unijními státy si nejhůře vede Bulharsko, které se umisťuje na nejhorších příčkách napříč různými typy domácností a příjmových skupin. V minulém roce nemohlo své obydlí dostatečně vytápět až 33,7 % domácností. Další krajinou je Litva s 27,9 % domácností. Za ni se řadí Řecko, Kypr, Portugalsko a Itálie. Důvodem nedostatku tepla v těchto krajinách může být i chybující zdroj vytápění, protože se jedná o země, které leží v teplejším podnebí.

Důvodu proč lidé v domácnosti trpí nedostatkem tepla je více. Jedním z problémů může být špatně zateplené domy a zastaralé systémy vytápění, které plýtvají energií. Dalším důvodem jsou vysoké ceny energií a nízké příjmy. Ke zlepšování situace přispívají energeticky šetrné renovace domů nebo systémů pro dálkové vytápění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komárkova nadace rozdělila klavíry Petrof odmítnuté Čínou, poputují do 11…

24.11.2020 12:34 Odborná komise vybrala ze 152 žádostí 11 základních uměleckých škol, které na přelomu roku zdarma…

Na Staroměstském náměstí v Praze již stojí vánoční strom, s trhy se letos…

24.11.2020 08:30 Od dnešní noci stojí na pražském Staroměstském náměstí vánoční smrk. Pochází z Kamenného Přívozu, v…

Česko opět prohrálo ve Štrasburku. Verdikt v kauze vraha Templa je…

23.11.2020 16:56 Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které se…

Rozsvěcení vánočního stromu v centru Prahy bude online, je na něm 6 km…

23.11.2020 14:16 Pražský magistrát letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuspořádá slavnostní rozsvěcení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama