Tragický pád mostu ve Vilémově: Kauza se vleče už pět let, bude nový soud

Okresní soud v Havlíčkově Brodě se bude znovu zabývat pádem mostu ve Vilémově, při kterém v roce 2014 zemřeli čtyři lidé. Jednání jsou nařízená na 5., 6. a 7. listopadu. Původní verdikt zrušil v srpnu odvolací soud v Hradci Králové.

Přidejte svůj názor

Zřícený most v obci Vilémov na Vysočině, zemřeli zde čtyři dělníci.
doporučujeme

V případu bylo obžalováno deset lidí. Loni v listopadu okresní soud rozhodl, že stavbyvedoucí má jít na čtyři roky do vězení, zbylé obžalované zprostil obžaloby. Odvolal se stavbyvedoucí i státní zástupkyně Zdeňka Tománková, která dnes řekla, že nebude v novém jednání navrhovat žádné další znalecké posudky, víc případ nekomentovala.

Odvolací soud v Hradci Králové v srpnu rozhodnutí okresního soudu zrušil. Důvody ani dnes nechtěl komentovat, protože se rozhodnutí stále nepodařilo doručit všem účastníkům, řekl ČTK mluvčí hradeckého soudu Jan Kulhánek.

Téměř 90 let starý klenutý most přes říčku Hostačovku ve Vilémově byl rekonstruován spolu se silnicí II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Most ve Vilémově opravovala jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl. Stejné firmě uložil Státní úřad inspekce práce kvůli pádu mostu pokutu 650.000 korun. Loni ji potvrdil také Krajský soud v Českých Budějovicích a v červnu definitivně Nejvyšší správní soud. Stavbyvedoucího společnosti Bögl & Krýsl původně soud jako jediného potrestal. Kromě vězení mu uložil trest zákazu činnosti.

Inspektorát práce udělil v souvislosti se zřícením mostu pokuty v celkové výši 1,5 milionu korun. Kromě firmy Bögl a Krýsl dostal pokutu také Strabag a koordinátorka bezpečnosti práce Marie Hubková.

Nový most byl zprovozněn na konci července 2015. Tragédii připomíná pamětní deska, jejíž zhotovení a instalaci zaplatila vilémovská radnice.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud odmítl stížnosti bratrů Zemkových, nepodmíněné tresty platí

13.11.2019 17:07 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bratrů Zemkových, potvrdil tak nepodmíněné tresty v kauze…

V neděli 17. listopadu zazvoní všechny telefonní budky, připomenou revoluci

13.11.2019 16:50 V neděli 17. listopadu se u příležitosti 30. výročí sametové revoluce v celé zemi postupně rozezní…

Cizinci byli usvědčeni z posprejování Karlova mostu, soud vynesl tresty

13.11.2019 15:59 Obvodní soud pro Prahu 1 dnes uložil dvěma německým turistům za posprejování Karlova mostu roční…

Absurdní poplatek zrušen. Upozornění na podezřelé zakázky bude opět zdarma…

13.11.2019 15:51 Na podezřelé veřejné zakázky bude znovu možné bez poplatku upozornit antimonopolní úřad. Ústavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama