Trest za pád střechy v České Třebové platí, statik neuspěl s ústavní stížností

Ústavní soud odmítl stížnost statika Jiřího Khola potrestaného podmínkou v souvislosti se zřícením střechy sportovní haly v České Třebové. Jeho stížnost označil za neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

soudy
doporučujeme

Ústavní stížnost podal také druhý odsouzený, projektant Pavel Škorpil. Soud ji odmítl už dříve. Podle pravomocného verdiktu se oba dopustili obecného ohrožení z nedbalosti.

Střecha se zřítila 14. ledna 2017 při dětském florbalovém zápase. Všech asi 70 lidí stihlo utéct. Projektant i statik dostali dva roky vězení se stejně dlouhým podmínečným odkladem. Podle verdiktu byla střecha poddimenzovaná a nedostatečně vyztužená.

zdroj: YouTube

Khol podle verdiktu nevěnoval náležitou pozornost kontrole Škorpilova projektu, nezjistil jeho vnitřní rozpornost a neodhalil nevhodně navržený spoj. Ve stížnosti Khol poukazoval na opomenuté důkazy a zdůraznil, že neporušil žádnou důležitou právní povinnost.

Ústavní soudci ve stručném usnesení odkázali na rozhodnutí východočeských soudů i Nejvyššího soudu. "Námitky stěžovatele o jeho zcela jiném působení při realizaci stavby či o tom, že neporušil žádnou zákonem danou povinnost, obecné soudy vyvrátily přesvědčivě a bez logických či empirických vad," stojí v usnesení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný déšť zaměstnal hasiče. Čerpali vodu ze sklepů a lagun

26.09.2020 16:36 Silný déšť zaměstnal dnes hasiče v Moravskoslezském kraji. Museli především čerpat vodu ze sklepů i…

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama