Třetí povodňový stupeň platí na čtyřech místech, nejvíc zasažená je Morava

Na jižní Moravě platí třetí stupeň povodňové aktivity, jenž značí ohrožení, už jen na řece Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě. Hladiny řek tam ale už nestoupají. Toky v Moravskoslezském kraji dál klesají. Některý z povodňových stupňů platí na 12 místech. Stav ohrožení je stále na Opavě v Držkovicích a Děhylově.

Voda se vylila z koryta také v Branticích na Krnovsku.

V Jihomoravském kraji stále platí 3.stupeň povodňové aktivity, jenž značí ohrožení, na dvou profilech na řece Moravě, a to ve Strážnici a v Lanžhotě. Ve Strážnici hladina už od čtvrtka klesá, v Lanžhotě, kam voda dotéká, se hladina už nezvedá.

V kraji v úterý a ve středu vydatně pršelo, nyní místy znovu poprchává. Ve Strážnici se třetí povodňový stupeň vyhlašuje při dosažení 660 centimetrů, v 6:50 byla hladina na 683 centimetrech se sestupnou tendencí. V Lanžhotě se třetí stupeň povodňové aktivity vyhlašuje při dosažení 530 centimetrů, dosud nejvýše byla hladina ve čtvrtek kolem 19:00, kdy dosahovala 553 centimetrů. Od té doby kolísavě klesá, v 6:10 byla na 545 centimetrech.

Platí také tři druhé povodňové stupně, tedy pohotovost, a to na Svratce v Brně - Poříčí a v Židlochovicích na Brněnsku, také na Dyji v Ladné. Svratka ale už klesá, Dyje je ovlivněna odtoky z novomlýnských nádrží a udržuje si setrvalý stav.

Na první povodňovém stupni, který značí pohotovost, je aktuálně Trkmanka ve Velkých Pavlovicích, Svitava v Bílovicích nad Svitavou, Svratka ve Veverské Bítýšce a Bělá v Boskovicích. Hladiny všech postupně klesají.

Pro okolí Břeclavi, Hodonína, Veselí nad Moravou a v oblasti Židlochovic platí až do odvolání povodňové ohrožení, voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Stejná výstraha s nižší mírou ohrožení platí i v okolí Brna a na jih od Brna.

V Olomouckém kraji dnes ráno platí už pouze dva druhé povodňové stupně. Pohotovost je stále na řece Moravě v Olomouci, kde se hladina zatím zvedá jen pozvolna a na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Tam voda již od časných ranních hodin pomalu klesá, třetí stupeň byl odvolán před 03:00, vyplývá to údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Hladiny řek po středečním vydatném dešti a výrazném vzestupu postupně klesají již i na ostatních místech. Voda však stále v regionu způsobuje komplikace na několika silnicích.

Na Moravě v Olomouci-Nových Sadech platí druhý povodňový stupeň, který je vyhlašován od úrovně hladiny 390 centimetrů, od čtvrtka. Hladina nyní ve městě dosahuje 416 centimetrů, stoupá zhruba centimetr za hodinu. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, je vyhlašován od 430 centimetrů. Na Romži dosahovala hladina ve čtvrtek ráno výšky tří metrů, pod hranici 260 centimetrů, při které se vyhlašuje třetí povodňový stav, klesla dnes před 03:00. O pět hodin později dosahovala 247 centimetrů.

Na dalších třech místech v kraji stále platí první povodňový stupeň. Jde o Třebůvku v Lošticích na Šumpersku, kde byl druhý povodňový stupeň odvolán dnes ráno před 04:00. Hladina tam nyní dosahuje 170 centimetrů, ve středu večer to bylo o metr víc. První povodňový stupeň stále platí také na Olešnici v Kokorách na Přerovsku, kde byl stav pohotovosti odvolán dnes před 03:00. Jindy nenápadný tok potrápil několik obcí, nejvíce to odnesli obyvatelé Brodku u Přerova, kde se voda dostala i do desítek domů. První stupeň platí také stále na Blatě v Klopotovicích.

Podle dopravních informací policie je i nadále neprůjezdná silnice mezi od Svojanova po Mírov na Šumpersku, je zaplavená. Ze stejných důvodů je neprůjezdná také silnice mezi Lukavicemi a Bohuslavicemi na Šumpersku. Zavřená je kvůli záplavám také cesta mezi Kojetínem na Přerovsku a Chropyní na Kroměřížsku.

Hladiny vodních toků zvednuté po deštích v Moravskoslezském kraji stále klesají. Některý z povodňových stupňů dnes ráno platil na 12 místech. Na Opavě v Držkovicích a Děhylově je nadále třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Hladina ale postupně klesá, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Situaci v kraji podle ní nezhoršil ani ranní déšť, protože pršelo spíše v beskydské části. Během dne by srážky mohly mít různou intenzitu, ale vodohospodáři nepředpokládají, že by významně zhoršily situaci. Spíše mohou přispět ke zpomalení či zastavení poklesu hladin.

Druhý stupeň povodňové aktivity ráno platil už jen na řece Odře v Bohumíně na Karvinsku, ještě večer to bylo na čtyřech místech. První stupeň povodňové aktivity pak byl na devíti místech v regionu, večer jich bylo 12. Některý z povodňových stupňů přitom ve čtvrtek ráno platil v kraji na 24 místech. Ve středu v téže době to bylo na 50 místech.

Ve Zlínském kraji nadále platí druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost na řece Moravě v Kroměříži a také v Otrokovicích a Spytihněvi na Zlínsku. Výška její hladiny v posledních hodinách kolísá, výrazněji ale nestoupá. V regionu je však dnes znovu deštivo. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Moravy (PMO).

Hladiny řek a potoků v regionu začaly stoupat vinou vytrvalých dešťů od úterý. Na několika tocích v regionu později platil i třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení. Poté, co srážky v noci ze středy na čtvrtek ustaly, začaly klesat i průtoky v jednotlivých řekách a potocích. Ještě ve čtvrtek odpoledne však byl vyhlášený třetí stupeň povodňové aktivity na Moravě ve Spytihněvi, večer její hladina klesla na druhý stupeň.

První stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost platil dnes ráno ve Zlínském kraji na Bystřičce nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku a také na Velké Stanovnici pod přehradou v Karolince na Vsetínsku.

Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes v regionu zataženo s občasným deštěm, místy i trvalejším. Vodohospodáři v zasažených oblastech předpokládají opětovné vzestupy hladin. V části Moravy a Slezska a na severovýchodě Čech podle meteorologů nadále hrozí povodně.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Během pandemie vzrost počet dospívajících, kteří nadměrně používali…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

22.09.2021 07:26 Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim.

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Související:

Právě se děje

reklama