TV Barrandov se zatím nemusí omlouvat České televizi, kauza se bude řešit nanovo

Rozhodnutí, podle nějž se měla společnost Barrandov Televizní Studio omluvit veřejnoprávní České televizi (ČT) za výroky o jejím hospodaření, neplatí. Pražský vrchní soud dnes rozsudek zrušil jako nepřezkoumatelný a spor vrátil k dalšímu projednání. Výroky pronesl moderátor a generální ředitel TV Barrandov ve svém pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

"Soud prvního stupně se dopustil povšechných závěrů," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Čurda. "Postrádáme vyhodnocení výroků v kontextu jednotlivých dílů pořadu," doplnil. Pražský městský soud se podle něj také v odůvodnění zrušeného rozsudku nevypořádal s důkazy navrženými žalovanou společností ani s argumentem, že osoba veřejného zájmu musí snést vyšší míru kritiky.

Žaloba ČT se týká konkrétních 18 výroků, které ve zmíněném pořadu zazněly od 28. února do 30. června 2018. Podle ČT byly nepravdivé, manipulativní a zkreslené a zasáhly do její dobré pověsti.

Soukup mimo jiné řekl, že "veřejnoprávní televize nepodléhá vůbec žádné kontrole a peníze v ní mizí úplně nekontrolovatelně", že je v ní "dost darebáků a podvodníků" nebo že ČT sport je "skutečná studnice profesionální korupce". Mluvil také o "černé díře, ve které se každý rok ztratí sedm miliard" a o tom, že "Česká televize se chová jako laciná holka, která si kupuje pozornost a vděk umělců a producentů". Mezi dekoracemi ve studiu byly pytle plné peněz nebo pětitisícové bankovky s portrétem generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Pražský městský soud loni žalobě v plném rozsahu vyhověl, Soukupův styl tehdy označil za dryáčnický a dehonestující. Nařídil, aby se Soukup ústně omluvil v pěti po sobě jdoucích dílech Kauz Jaromíra Soukupa, a to hned po úvodní znělce. Barrandov Televizní Studio také měla zaslat generálnímu řediteli ČT omluvný dopis podepsaný Soukupem a kopii dopisu poslat Radě České televize. Omluvu měla společnost zveřejnit také na televizním webu.

Společnost Barrandov Televizní Studio se proti loňskému verdiktu odvolala, podle ní v pořadu zazněla oprávněná kritika, tedy taková, která není způsobilá zasáhnout do pověsti ČT. Žalobu označila za snahu o nepřípustnou cenzuru a kritizovala také to, že soud jednotlivé výroky vytrhl z kontextu pořadu.

Podnikatel Soukup je majitel mediální firmy Empresa Media, pod kterou spadá TV Barrandov a časopisy Týden, Sedmička nebo Instinkt. Dříve oznámil záměr kandidovat v příštích prezidentských volbách. Počátkem loňského roku založil politické hnutí List, jehož činnost však minulý měsíc pozastavil Nejvyšší správní soud. Hnutí totiž v půlroční lhůtě neustavilo své orgány, a nesplnilo tak zákonnou povinnost.

ÚS rozhodl o okamžitém propuštění Tempela

19.10.2021 17:05 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou…

Čtvrtina samoživitelů a samoživitelek si kvůli zdražování musela vzít…

19.10.2021 16:54 Čtvrtina samoživitelů a samoživitelek si kvůli zdražování musela už vzít půjčku. Tři čtvrtiny…

Postoj mladých Čechů k Romům se zlepšil, ukázal průzkum

18.10.2021 12:59 Mladí Češi Romům stále neměří stejným metrem jako Čechům, jejich postoj vůči nim se však proti…

U pražské ÚVN proběhla další demonstrace proti chování kanceláře prezidenta

17.10.2021 13:57 Před hlavním vjezdem do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích, kde je…

Počet nových smluv o stavebním spoření v pololetí klesl

17.10.2021 08:14 Stavební spořitelny uzavřely v pololetí 217.539 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční…

U Pražského hradu protestovalo asi 200 lidí proti chování kanceláře…

16.10.2021 20:10 Na Hradčanském náměstí v Praze dnes večer protestovaly zhruba dvě stovky lidí proti chování…

Mezi nejméně prestižní profese patří uklízečka, ostraha a dělník

16.10.2021 09:15 Mezi nejméně prestižní profese patří v ČR i ve světe uklízeč či uklízečka, ostraha a stavební…

Restauratéři se brání možnosti, že by sami kontrolovali bezinfekčnost

15.10.2021 16:52 Restauratéři nesouhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby kontrolovali…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Finska, Maďarska a Lucemburska

15.10.2021 10:59 Z Finska, Maďarska a Lucemburska bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější…

Žalobkyně navrhla řidiči, který srazil a zabil prvňáka, dvouletou podmínku

14.10.2021 18:06 Aktualizováno Státní zástupkyně Klára Loudová dnes před kladenským soudem navrhla v závěrečné řeči podmíněný…

Související:

Právě se děje

reklama