Uchazečů o práci výrazně přibylo, potvrdila to Maláčová

Úřady práce za duben evidují zatím 27.151 uchazečů o práci. V prvním březnovém týdnu byl počet zhruba poloviční. Zájemců o zaměstnání bylo 13.848. Údaje na svém twitteru dnes zveřejnila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Žádostí o mimořádnou dávku bylo v dubnu 775, v prvním březnovém týdnu 624.

Přidejte svůj názor

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Podle ministryně ve středu úřady zapsaly 3415 uchazečů o místo a přijaly 50 nových žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP). "Celkem za duben evidujeme 27.151 uchazečů a 755 MOP (žádostí). Pro srovnání: první týden v březnu 2020 bylo celkem 13.848 uchazečů a 624 MOP (žádostí)," uvedla Maláčová. Kolik případů či žádostí bylo kvůli dopadům koronavirové nákazy, neupřesnila.

Podle údajů úřadu práce se v březnu do evidence nově přihlásilo 35.714 uchazečů o místo. Nezaměstnanost zůstala stejná jako v únoru, a to na 3,0 procenta. Bez práce bylo celkem 225.678 lidí, tedy o téměř o 1700 méně než na konci února. Politický náměstek Maláčové Robin Povšík (ČSSD) ve středu řekl, že "dynamika nárůstu počtu uchazečů" je větší než v březnu.

Mluvčí ministerstva práce Kristýna Křupková ČTK už dřív sdělila, že od začátku března ke 3. dubnu lidé podali 2461 žádostí o mimořádnou dávku, z nich 394 kvůli dopadům nemoci covid-19. Úředníci za zmíněné období přiznali 1634 mimořádných pomocí. Podle mluvčí žádostí ve srovnání s jinými měsíci zásadně nepřibylo.

Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky v hmotné nouzi. V ní je člověk či rodina, pokud nemá dostatečný příjem a majetek na zajištění základních potřeb a nemůže si vydělat. Experti na sociální problematiku opakovaně poukazovali na to, že pomoc od státu je málo dostupná. Žadatelé musí být na životním minimu a nemohou mít žádný majetek či spoření pro děti, aby peníze získali. Ministerstvo práce podmínky v době nařízených omezení zmírnilo. Úřady nebudou posuzovat majetek, ale jen příjem. Hodnotit se budou mzdy, úspory, ošetřovné, nemocenská, důchod, podpora v nezaměstnanosti, rodičovská či příspěvek na bydlení.

Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková ČTK sdělila, že pokud žadatelé všechny požadované věci doloží, vyplatí úředníci peníze za osm či deset dnů. Beránková podotkla, že na mimořádnou pomoc není nárok. Úřady ji poskytují k překlenutí složité situace či na jednorázový výdaj. Vyplatí ji na pokrytí základních potřeb jako jídlo, pití a hygienické vybavení, ale také na nájem či zaplacení internetu a telefonních služeb.

"MOP může být poskytnuta v této situaci i vícekrát po dobu vyhlášeného nouzového stavu. Musí se o ni ale každý měsíc písemně požádat," uvedla Beránková. Formulář je na webu. Stačí ho zaslat elektronicky či poštou, nebo vhodit do schránky na budově příslušné pobočky úřadu. Stejně je možné se hlásit i do evidence uchazečů o práci, není nutné do pobočky chodit osobně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie našla pohřešovaného kojence na Mělnicku mrtvého

31.05.2020 00:59 Aktualizováno Policie dnes nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v…

Ohnisko koronaviru na Dole Darkov: Nákaza se stále šíří, už 343 případů

30.05.2020 19:36 Aktualizováno V souvislosti s ohniskem covidu-19 v karvinském Dole Darkov těžební společnosti OKD krajští…

Piknik na hranici u Soví brány: Češi a Němci "stolovali" na vlajkách EU

30.05.2020 17:07 Velký piknik na hranici v Labských pískovcích na Děčínsku dnes odpoledne uspořádali přátelé,…

Pátrání po čtyřměsíčním chlapci: Nasazen dron, na místě je poříční policie

30.05.2020 16:40 Aktualizováno Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se pohřešuje od pátečního večera v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy