Ukrajinský pracovník: Je důležité, aby se svět dozvěděl, co se děje na Ukrajině

Ukrajinský pracovník zlínské průmyslové Kovárny Viva Anatolii Hladchenko považuje za velmi důležité, aby se celý svět dozvěděl, co se děje na Ukrajině. Třiatřicetiletý muž, který je původní profesí učitel a vědec, se do Česka dostal teprve zhruba před měsícem. Je však rád, že nyní může svou rodinu a komunitu na Ukrajině na dálku podporovat, zejména finančně, řekl ČTK.

Ukrajina, ilustrační foto

V městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk) ve východní části Ukrajiny má Hladchenko rodiče i syna. Rodina však za ním nyní nechce přijet, ani není jisté, zda by to bylo možné. "Rozhodli se zůstat tam. V našem městě je zatím situace klidnější než třeba v Kyjevě nebo Charkově," uvedl Hladchenko, který dříve pracoval na Ukrajině, nedávno byl také učitelem v Číně. Poté se však chtěl vrátit do Evropy a zvolil Česko. "Je velmi podobné Ukrajině, jsme si velmi kulturně blízcí," uvedl muž. Přestože je jeho práce nyní zcela jiná, pracuje jako střihač u kovacího lisu, vůbec si nestěžuje. "Je to velká změna, ale není to problém, vůbec si nestěžuji. Jsem velmi rád, že jsem tady. Mám práci, mohu pomoci své rodině, komunitě. U nás se zavírají továrny, lidé jsou doma, odsud jim mohu více pomoci," uvedl Hladchenko.

S rodinou i přáteli, které má v různých částech Ukrajiny i dalších zemích, je v kontaktu a situaci bedlivě sleduje. "Mám hodně přátel všude ve světě, v Německu, Číně, Americe. Zkouším jim vysvětlit, co se na Ukrajině děje," uvedl Hladchenko. "Je velmi důležité ukázat, že je to válka Putina. Přátelé mi posílají videa, kde je vidět, že Rusové neútočí jen na vojáky, ale i na děti, ženy, staré lidi. Nestarají se o Ukrajince, nezáleží jim na nich, je to děsivé," uvedl.

Pro Ukrajinu je podle něj důležité, aby dostala informační, materiální, finanční i institucionální podporu, také vojenský materiál. "Ukrajinci se Rusů nebojí, bojují s nimi a vedou si skvěle, svá města brání. Civilisté vyrábějí Molotovovy koktejly," uvedl Hladchenko, který by svou zemi rád viděl v Evropské unii. "Vím, že máme problémy, zejména s korupcí. Ale obyčejní lidé, jejich velká část, si přeje být v Evropské unii. Rusové u nás nejsou vítáni," uvedl. Podpora Evropy je podle něj velmi důležitá, nevěří také, že Putin by se po získání Ukrajiny zastavil a nechtěl by další země.

Hladchenko ocenil pomoc Česka Ukrajině. "Pomáháte zbraněmi, věcmi, penězi. Mohu třeba také volat na Ukrajinu zdarma. Myslím, že děláte skutečně hodně, a velmi to oceňuji. Budu si to navždy pamatovat," uvedl Hladchenko. "Myslím, že válka by mohla skončit velmi rychle, když všechny státy budou postupovat spolu a postaví se Putinovi," uvedl Hladchenko. "Rusko není ekonomicky silná země. Má zdroje, ale když svět od nich nebude kupovat, nebudou mít peníze," řekl.

V Kovárně Viva pracuje 33 Ukrajinců, velká část z nich chce v Česku zůstat, někteří by sem rádi dostali své rodiny. Vedení firmy se s ukrajinskými zaměstnanci v pátek setkalo, aby jim vyjádřilo podporu a zjistilo, jak by jim mohlo pomoci. "Jsou však z různých částí Ukrajiny, mají různé možnosti. Někteří by sem chtěli své rodiny dostat, ale ony se například nemohou z města dostat. Situace se mění," uvedla personální ředitelka Martina Pravdová. Firma připravila tři byty pro rodiny zaměstnanců. Kovárna zákazníky na Ukrajině a v Rusku nemá. "Ale víme, že se situace zřejmě dotkne našich odběratelů, což jsou výrobci z oblasti automotive," uvedla mluvčí společnosti Kateřina Martykánová.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Důchody se kvůli inflaci od září opět mimořádně zvýší, schválila to vláda

25.05.2022 16:23 Aktualizováno Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od září kvůli vysoké inflaci znovu mimořádně…

Policisté zadrželi 15 běženců bez dokladů, asi z Blízkého východu

25.05.2022 15:44 Policisté dnes odpoledne v Horní Lidči a Lidečku na Vsetínsku zadrželi 15 běženců bez dokladů,…

Od začátku války dostalo víza dočasné ochrany 354.631 uprchlíků

25.05.2022 10:10 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

V hlavním městě vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

CZ.NIC přestane ve středu blokovat dezinformační weby

24.05.2022 14:58 Aktualizováno Internetové sdružení CZ.NIC ve středu odblokuje osm dezinformačních webů, jejichž domény…

Od počátku války víza dočasné ochrany získalo 353.412 uprchlíků

24.05.2022 12:11 Aktualizováno Od počátku války na Ukrajině víza dočasné ochrany získalo 353.412 uprchlíků. Údaje dnes na twitteru…

Úřady práce schválily dosud 613 tisíc žádostí o humanitární dávku

24.05.2022 11:59 Úřady práce schválily dosud 613.000 žádostí o humanitární dávku pro válečné uprchlíky z Ukrajiny.…

Praha chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na hlavním nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Policie kvůli střelbě pohraničníků stíhá exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Zeman se setká s protějšky ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Související:

Právě se děje

reklama