Úmrtí Karla Gotta: Velvyslanci vyjadřují soustrast Česku, vzkaz posílá kardinál Duka

Na zpěváka Karla Gotta, který v úterý zemřel ve věku 80 let, vzpomínají i zahraniční diplomaté, kteří působí v Česku. Ve stanoviscích zveřejněných na sociálních sítích připomínají momenty z Gottovy kariéry a vyjadřují Česku soustrast.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Steve King
doporučujeme

Ruské velvyslanectví vyjádřilo hluboký zármutek nad Gottovou smrtí. "Jeho život a tvorba se staly příkladem oddanosti umění, slušnosti, odvahy umělce a člověka. Talent a profesionalita a rovněž osobní vlastnosti získaly Karlovi Gottovi slávu a lásku publika daleko za hranicemi České republiky. Jeho smrt je těžkou ztrátou pro miliony obdivovatelů 'českého slavíka' v Rusku, v jejichž paměti a srdcích zůstane navždy," uvedla ambasáda na dotaz ČTK.

Lítost nad Gottovým úmrtím vyjádřil americký velvyslanec v Česku Stephen King, zpěváka označil za skutečnou legendu. "Jeho hudba bude žít navždy v srdcích všech, kdo ho milovali," uvedl. Vyjádřil soustrast Gottově rodině i všem Čechům.

"Včera (v úterý) odešel Karel Gott, ale jeho hlas i melodie budou znít v naších srdcích navždy," reagoval na zprávu o zpěvákově úmrtí německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. Na twitteru také připomněl, že v červnu předal Gottovi cenu Trebbia za přínos k dialogu národních kultur, označil to za velkou čest.

Slovy "Sbohem, Karle Gotte" se na twitteru rozloučil s českým zpěvákem britský velvyslanec v Česku Nick Archer. Na sociální síti také zveřejnil snímek, na kterém je zachycen Gott v 70. letech v Londýně s britským zpěvákem Johnem Lennonem a jeho ženou Yoko Ono.

Na Gotta vzpomíná i francouzské velvyslanectví. "Děkujeme za radost, kterou jste přinesl lidem," uvedla ambasáda na twitteru.

Kardinál a pražský arcibiskup Dominika Duka bude ohledně pohřbu zesnulého zpěváka Karla Gotta respektovat přání rodiny. ČTK to dnes sdělil mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne dnes vládě, aby se uskutečnil Gottův státní pohřeb v pražské katedrále sv. Víta. Tu spravuje společně církev a stát, konal se v ní naposledy pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla. Zádušní mši tehdy v roce 2011 sloužit právě pražský arcibiskup Dominik Duka a Gott byl tehdy mezi smutečními hosty.

"Myslím, že mistr Gott si od nás zaslouží poděkování za celý svůj život. Poctivě se s námi snažil dělit o svůj talent, který mu pán bůh ve své dobrotě nadělil vskutku mimořádný, což já jako známý nezpěvák oceňuji o to více. Svými písněmi nám dělal radost i v dobách neradostných, byť kvůli tomu mnohdy musel strpět totalitní manipulace. Věřím však, že vědomě nechtěl nikoho zarmoutit a pokud mohl pomoci, tak tak učinil," uvedl dnes kardinál na facebooku.

Duka se s Gottem mnohokrát na veřejnosti setkal, před dvěma lety například požehnal jeho velké výstavě Gott My Life, která se konala na lodi kotvící u náplavky v Praze na Výtoni. "Jsem rád, že se (Gott) ve svém životě snažil nikoho nezarmoutit a neurazit," uvedl tehdy Duka.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékař Barták si má odsedět dalších osm let. Dali byste mi i trest smrti,…

15.10.2019 13:27 Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety…

Brutální zbití číšníka v Praze: Soud jednomu z Nizozemců snížil trest

15.10.2019 12:55 Aktualizováno Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální…

Před soudem v Plzni stanul muž. Z fotbalistů vylákal miliony, tvrdí…

15.10.2019 11:53 Několik milionů korun údajně vylákal od českých fotbalových hvězd čtyřiatřicetiletý Čeněk Pazderka,…

Genderová rovnost? Česko má ostudu, v žebříčku zemí EU se prudce propadlo

15.10.2019 11:50 Aktualizováno Česko je v zajištění rovných příležitostí a podmínek pro ženy a muže pod průměrem EU. V žebříčku 28…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama