Univerzita Palackého opět zažila okupační stávku, i Olomouc protestovala proti Babišovi

Na olomoucké filozofické fakultě dnes opět po 30 letech vypukla okupační stávka. Učebny studentů se proměnily v tiskárny, plakátovací sekce či telefonní ústředny. Nechyběla ani písárna včetně několika desítek psacích strojů a stohů letáků. Dobu listopadových událostí roku 1989 na fakultě, která byla tehdy centrem revolučního dění v Olomouci, se rozhodli lidem v autentické podobě přiblížit tehdejší členové studentského stávkového výboru. Atmosféru ukazuje i bezmála 1200 dobových fotografií rozmístěných po zdech fakulty.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Olomouc
doporučujeme

"Říká se, že Hollywood vymyslel flashback. Já si myslím, že tady toto je fantastický flashback politický a společenský. Všichni se koukají na to, jak vypadali před 30 lety, jsou nadšení, jak vypadají teď. Samozřejmě, že to iniciuje řadu pocitů, emocí. Bohužel naše společnost je daleko více o emocích a pocitech než o faktech," uvedl při zahájení "okupační stávky" první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab.

Fakulta se dnes vrátila do dne 22. listopadu 1989, kdy zde byla stávka vyhlášena. Trvala do 3. ledna 1990 a během 44 dnů se tehdejší studenti proměnili v písaře, tiskaře či cestovatele, kteří s plakáty a letáky objížděli střední a severní Moravu. Jejich roli si mohli vyzkoušet dnes i návštěvníci akce. Především děti například obsadily s nadšením staré psací stroje, na kterých mnohé z nich psaly vůbec poprvé. Zarazily je i dobové telefony umístěné v telefonní ústředně, kde s obtížemi zkoušely vytočit číslo a hledaly přitom nějaký displej.

V plakátovací sekci zdobili Olomoučané krabice nápisy vztahujícími se nejen k událostem v roce 1989, ale vystihujícími i současnou atmosféru a napětí ve společnosti. Lidé mohli navštívit i "redakci" časopisu Přetlak, který tehdy studenti vydávali. Nechybělo ani promítání historických filmových dokumentů, které zachycovaly revoluční období v Olomouci.

Mezi návštěvníky byli rodiny s dětmi i pamětníci, kteří se po 30 letech vrátili na "místo činu". Byla mezi nimi například Květoslava Linhartová z Olomouce, která tehdy studentům pomáhala na psacím stroji přepisovat letáky. Využila to, že zvládla udělat 450 úhozů za minutu. "Uměla jsem tehdy dobře psát na stroji. Po práci jsem donesla vždy blány, které nám povolili tenkrát z podniku donést. Chodili jsme po zaměstnání a byli jsme tady až do večera. Času jsem tady tehdy opravdu strávila hodně. Prostory tady už sice vypadají jinak, ale člověk se do toho dokáže vrátit," řekla ČTK pamětnice.

Oslavy sametové revoluce mohli dnes zažít Olomoučané také na Palachově náměstí, kde se až do večerních hodin odehrává happening včetně koncertů, nechyběla například vzpomínka na dobu normalizace v podání Divadla Tramtarie. V Olomouci se také demonstrovalo, protestní setkání s odkazem na sobotní demonstraci na Letné se odehrála na rohu Křížkovského a Wurmovy ulice. Sešlo se zhruba 250 lidí.

Na listopad roku 1989 se vzpomínalo i v dalších městech Olomouckého kraje. Vzpomínková akce se dnes konala na náměstí v Jeseníku, už v sobotu si 30. výročí pádu totality připomněli lidé v Šumperku. Středobodem tamních událostí roku 1989 bylo divadlo, jehož budovu od soboty zdobí pamětní deska. Má podobu dvou klíčů s vyrytým datem 17. listopadu 1989. Profil jednoho klíče připomíná šumperské panorama. Odhalení desky sledovaly asi dvě stovky lidí, část z nich se pak ve volném průvodu vypravila do knihovny za dalším tematickým programem.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela nejstarší Češka Kytnerová, bylo jí 108 let

08.12.2019 22:24 Aktualizováno Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let,…

V Praze prasklo potrubí. Bez vody byly tisíce odběratelů

07.12.2019 20:33 Aktualizováno Kvůli prasklému vodovodnímu řadu bylo dnes v Praze 6 bez dodávek vody zhruba 2700 odběratelů.…

Co dělat, když vám nechutná jídlo v restauraci? O peníze přijít nemusíte

07.12.2019 20:16 Češi jsou zvyklí reklamovat elektroniku nebo oblečení. V reklamování jídla v restauraci jsou však…

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama