Únos dcery kroměřížského podnikatele: Soud přehrál video z takzvané prověrky na místě

Přehráváním videozáznamu z takzvané prověrky na místě pokračovalo dnes u zlínského krajského soudu projednávání případu únosu dcery kroměřížského podnikatele z roku 2014. Podle obžaloby se na něm podílelo pět mužů, kteří po ženě žádali 100 milionů korun.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Za únos byl dříve odsouzen k deseti letům vězení Michal Šnajdr, část trestu si odpykal. Později vyšlo najevo, že ve vztahu k němu se stal justiční omyl.

Při prověrce dnes ukázal obžalovaný Vladimír Zavadil vyšetřovatelům místa únosu, zastávek i propuštění ženy na svobodu. "Prověrka potvrdila, že minimálně místo únosu a propuštění souhlasí s tím, co uvedla poškozená. Jde o informace, které mohl znát pouze pachatel trestného činu, případně osoba, která s tím byla obeznámena," řekl státní zástupce Martin Malůš.

Spolu se Zavadilem se k podílu na únosu doznal i Ladislav Faltýnek. Další obžalovaní Tomáš Salvet, Ivo Lorenc a Jakub Steidl vinu popírají. Obžaloba se při snaze prokázat jejich účast na únosu opírá o výpovědi Faltýnka se Zavadilem nebo o získané údaje o pohybech mobilních telefonů. Muži jsou stíháni pro loupež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež. Hrozí jim až 15 let vězení.

Hlavní líčení pokračuje 16. října, kdy zazní výpovědi svědků. Mezi nimi by měla figurovat i unesená žena, která zaparkovala 14. ledna 2014 večer před domem v Kroměříži svůj vůz. Poté k ní podle obžaloby přistoupil Steidl, napadl ji a s Lorencem ženu natlačil na zadní sedadlo přistaveného auta Audi. V něm seděl Salvet, který podle žalobce mladou ženu několikrát udeřil, spoutal jí ruce za zády a přes hlavu dal plátěný pytel.

Obžalovaní ženě podle státního zástupce sebrali kabelku s peněženkou i doklady. Obžaloba uvádí, že ji v noci vozili po různých místech a žádali po ní peníze. Martyrium ženy skončilo poté, co se s únosci dohodla, že jim přiveze 100 milionů korun na benzinku u Brna. Ve 4:00 následujícího dne ji podle spisu vysadili u Vrbky na Kroměřížsku, odkud si zavolala pomoc.

Zavadil s Faltýnkem zřejmě pomohli únos zprostředkovat a jeho začátek pozorovali z dalšího auta. Faltýnek podle spisu vybral z odcizené platební karty poškozené 20.000 korun, dalších 20.000 vybral Lorenc. Unesená žena je dcerou obchodníka s pohonnými hmotami, který kvůli daňovému úniku skončil ve vězení.

Krajský soud případ projednává v hlavním líčení podruhé. Loni povolil obnovu řízení a zrušil předchozí rozsudky. Ještě dříve přerušil Šnajdrovi, který vinu popíral, výkon trestu. Letos žalobce jeho stíhání zastavil. Spolu se Šnajdrem byl k pěti letům vězení odsouzen i Faltýnek, který v trestním řízení několikrát změnil svou výpověď. Čtyři obžalovaní stojí v kauze před soudem poprvé.

Šnajdr při zahájení hlavního líčení v roce 2016 uvedl, že stíhání své osoby vnímá jako odvetu za poměr s manželkou známého, jehož bratr je policista. Policie k původnímu obvinění Šnajdra mimo jiné využila pachové stopy z auta, které však ve skutečnosti u únosu nebylo. Žádný z policistů zřejmě nijak potrestán nebude, věc je podle Generální inspekce bezpečnostních sborů i policejního prezidia promlčená.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český registr dárců kostní dřeně se plní. Dnes byl zapsán 100 tisící…

19.09.2020 13:49 Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) má už 100.000 dobrovolníků, kteří jsou připraveni darovat…

Policie hledá tři chlapce ve věku 13 až 15 let, utekli z diagnostického…

19.09.2020 13:40 Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na…

Stíhaný soudce Závurka rezignoval na svou funkci, ještě tři měsíce bude…

19.09.2020 12:12 Trestně stíhaný soudce Okresního soudu v Kutné Hoře Milan Závurka se vzdal funkce. Spolu se dvěma…

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 10:46 Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama