Ústavní soud oznámí, jak rozhodl o opatřeních v maloobchodu

Ústavní soud (ÚS) v pondělí oznámí, jak rozhodl o omezeních pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru. Návrh senátorů na jejich zrušení obdržel loni v listopadu. Týká se konkrétních usnesení, která už sice nejsou v platnosti, ale nahradila je nová s obdobným obsahem. Nález může mít význam pro schvalování a posuzování dalších podobných opatření.

Obchodníci reagují na vládní opatření, ilustrační foto.
doporučujeme

Některá média s odkazem na nejmenované zdroje uváděla, že soud nálezem zasáhne do vládních restrikcí a poukáže na diskriminaci maloobchodů. Soud ale nález do okamžiku oficiálního vyhlášení nekomentuje. V pondělí jej zpřístupní na svém webu.

Senátoři žádali přednostní projednání, což zdůvodňovali závažností situace pro podnikatele i vysokým počtem podpisů pod návrhem. Když členové horní komory parlamentu chtějí u soudu zpochybnit nějaký právní předpis, stačí jim deset podpisů. Tentokrát jich shromáždili 63, což znamená více než tři čtvrtiny Senátu.

Členové horní komory žádali zrušit část vládního usnesení z listopadu 2020 s omezeními pro maloobchodní prodej a části dalších usnesení, která postupně prodlužovala platnost některých opatření.

Zákazy jsou podle senátorů neurčité, přístup k podnikatelům podle kritéria prodávaného zboží je nerovný a diskriminační. Vláda prý nevysvětlila ani nedoložila, že právě ty provozovny, které nařídila uzavřít, jsou epidemickou hrozbou. Zatímco železářství či květinářství zůstávaly otevřené, nákup dětské obuvi nebo zimního oblečení nebyl ve specializovaných kamenných prodejnách možný. Právní úprava tak podle senátorů zasáhla do základního práva svobodně podnikat, je diskriminační, nepřiměřená a iracionální.

Opatření byla spjata s nouzovým stavem, který v Česku platil od podzimu. Sněmovna jej minulý týden odmítla prodlužovat. Nouzový stav tak skončil o půlnoci z neděle na pondělí. Bezprostředně ale na něj navázal nový nouzový stav, který vláda vyhlásila do konce února na žádost hejtmanů. Ten má podle posledního rozhodnutí Sněmovny skončit nejpozději 27. února, až bude možné aplikovat nový pandemický zákon.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poptávka po hotových jídlech v době epidemie roste

04.03.2021 11:02 S ohledem na čím dál častější práci z domova narostl za poslední rok zájem o dovážku hotových jídel…

Vězeň se bál koronaviru, neúspěšně se domáhal přerušení trestu

04.03.2021 10:10 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost vězně, jenž se domáhal přerušení trestu kvůli rychlému šíření…

Mnohá dětská hřiště v Praze budou nadále přístupná

03.03.2021 18:09 Dětská hřiště v mnohých pražských městských částech zůstanou otevřená. Nezbytné bude ale nošení…

Lockdown zasáhl i do jarních prázdnin, omezil aktivity dětí

03.03.2021 14:13 Zrušené prázdniny u babiček, pobyty v přírodě i cesty do hor - tak vypadají jarní prázdniny dětí z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama