Ústavní soud se podruhé zastal řidiče, který srazil chodkyni

Ústavní soud (ÚS) se podruhé zastal řidiče, který v roce 2014 v Praze srazil chodkyni mimo přechod. Přetrvávají pochybnosti, zda se dopustil nedbalostního trestného činu. Justice musí pečlivě zkoumat objektivní i subjektivní hledisko potřebné míry opatrnosti, zároveň nelze od řidičů očekávat, že budou neustále počítat s možností porušení pravidel jinými účastníky silničního provozu.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Obvodní soud pro Prahu 2 uznal řidiče vinným z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle tohoto soudu se dostatečně nevěnoval řízení, nesledoval situaci v provozu, a narazil kvůli tomu do starší ženy přecházející vozovku. Jeho pozornost odpoutal její manžel, který stál na protější straně vozovky, gestikuloval a hlasitě volal na ženu, která přecházela mimo přechod a šikmo. Žena utrpěla zranění, například zlomeniny.

Řidič dostal šestiměsíční trest vězení, podmínečně odložený na rok. Už v roce 2018 se jej poprvé zastal ÚS. Pražským soudům nařídil, aby znovu vyhodnotily podmínky viditelnosti a zabývaly se reakční dobou řidiče v daném místě a čase.

I v novém řízení byl řidič uznán vinným, přestože odvolací Městský soud v Praze s ohledem na jeho bezúhonnost a délku trestního stíhání upustil od potrestání. Muž pak znovu podal ústavní stížnost - a opět uspěl.

ÚS připomněl, že auto jelo rychlostí do 36 kilometrů v hodině po místní komunikaci před 20:00 a že chodci se chovali neopatrně. "Situace, kterou vytvořili dva dospělí účastníci silničního provozu v jeden okamžik na dvou místech vozovky neopatrným a bezohledným chováním, byla neočekávatelná a objektivně stěží zvladatelná," stojí v nálezu.

Dospělý člověk, který stojí na kraji vozovky a nápadně gestikuluje, může být podle ÚS takzvanou nepředvídatelnou situací v provozu. "Odpovědnost za škodlivý následek může být dána pouze v situaci, kdy bude prokázáno, že řidič gestikulujícímu účastníku věnoval pozornost nepřiměřeně dlouho a tím porušil potřebnou míru opatrnosti," konstatoval ÚS. Případem se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda o otevření skiareálů ani nehlasovala, potvrdil Havlíček

27.01.2021 21:15 Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani…

Dbalý si za korupci při ovlivňování zakázek odsedí sedm let

27.01.2021 17:32 Aktualizováno Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků…

Před 25 lety odešla Olga Havlová. Žádná z dalších prvních dam se jí nemůže…

27.01.2021 15:35 Byla morální autoritou, zdobila ji odvaha a upřímnost. Z první polistopadové dámy Olgy Havlové, od…

S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

27.01.2021 11:59 Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama