Ústavní soud se zastal otce, který musel k synovi jezdit stovky kilometrů

Ústavní soud vyhověl stížnosti otce, který musel o víkendech dojíždět stovky kilometrů, aby se mohl stýkat se synem. Na dopravě by se měla podílet i matka, která má chlapce v péči. Větší vzdálenost mezi bydlišti rodičů dítěte nemůže za standardních okolností jít k tíži pouze jednomu z nich a nesmí být důvodem porušení práva dítěte na styk s oběma rodiči, rozhodl soud v dnešním nálezu.

Rodina - ilustrační foto
doporučujeme

Soudy po rozchodu rodičů svěřily chlapce do péče matky. Bydliště někdejších partnerů jsou vzdálená 273 kilometrů. Aby mohl otec o "svých víkendech" hocha vyzvednout a zase vrátit k matce, musel celkem ujet přes 1000 kilometrů a strávit v autě kolem 18 hodin. Vlaková ani autobusová doprava se nejevila výhodněji.

Otec žádal, aby se nějak zapojila i matka, například dítě někdy sama vozila k otci a zase je vyzvedávala. Okresní soud ve Zlíně i odvolací krajský soud ale zátěž spojenou s dopravou mezi bydlišti někdejších partnerů ponechaly na bedrech otce. Po zásahu ústavních soudců se krajský soud bude sporem zabývat znovu.

Zátěž je nutné rovnoměrněji rozložit mezi oba rodiče, včetně matky, která má dítě v péči. "Ústavní soud má za prokázané, že realizace styku nezletilého s otcem je v tomto konkrétním případě náročná, a nevidí po důkladném seznámení se s posuzovanou věcí žádného důvodu, proč by se na ní neměli podílet oba rodiče stejným, nebo alespoň podobným dílem," stojí v nálezu.

Ústavní soud zároveň vyzval rodiče, aby respektovali nejlepší zájem syna a pokusili se najít v otázce péče o něj alespoň částečně společnou řeč. "Neboť tím, kdo v nastalé situaci nejvíce trpí, je bezpochyby právě jejich nezletilý syn," konstatoval soud.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, loni klesl na 5,7 procenta

18.01.2021 15:30 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2020 mělo dluhy po splatnosti…

Praha bude rozvíjet systém náramků seniorům pro přivolání pomoci

18.01.2021 13:41 Pražský magistrát bude rozvíjet pro seniory systém speciálních náramků, kterým si v případě…

Od února se mění pravidla pro prodej psů a koček

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích,…

V úterý otevřou papírnictví a obchody se spodním prádlem oblečením pro děti

17.01.2021 18:41 Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama