Útoky na seniory: Jedna z loupeží skončila vraždou, ÚS potvrdil přísný trest

Simon Baier a Jozef Minár si s konečnou platností odpykají 18 let vězení za loupeže u seniorů na Blanensku a Brněnsku. Ústavní soud odmítl jejich stížnosti.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

soudy
doporučujeme

"Vina byla prokázána na základě provedených přímých i nepřímých důkazů, které byly dostatečně podrobně popsány a zhodnoceny," stojí v usnesení, které je dostupné v databázi soudu.

Podle pravomocného verdiktu se Baier a Minár podíleli na dvou násilných útocích, jeden skončil vraždou. Nejpřísněji potrestaný Michal Cvan, který si má odpykat 23 let, se podle informací ČTK na Ústavní soud neobrátil.

Dovolání všech tří loni odmítl Nejvyšší soud. Připustil, že do rodinných domů vnikali s primárním cílem krást, nikoliv majitelům ublížit nebo je zabít. "Současně však byli všichni srozuměni, že v případě, že narazí na majitele nemovitosti, proti tomuto zaútočí, aby mohli svůj záměr dokonat," rozhodl Nejvyšší soud.

Tresty jsou souhrnné. Případem se dvakrát zabýval odvolací Vrchní soud v Olomouci. Napoprvé trojici uložil sedm, devět a 11 let, část případu týkající se vraždy však vrátil krajskému soudu. Napodruhé už vrchní soud souhrnné tresty potvrdil a označil za přiměřené okolnostem.

Oba útoky se odehrály na konci roku 2015. Muži nejprve přepadli třiašedesátiletého muže v Lysicích na Blanensku, jehož dům si dopředu vytipovali. Za použití surového násilí a výhrůžek si vynutili vydání platební karty i s PIN kódem, peněz a zlatých řetízků. Muže nechali svázaného. Později jej našel jeho bratr.

O několik týdnů později si lupiči vyhlédli devadesátiletého muže v Ivančicích. S kuklami na hlavách, s pistolí a elektrikářskými páskami vnikli do jeho domu. Když volal o pomoc, svázali ho a bili, nakonec udusili. Z domu trojice ukradla dvoje hodiny a sadu stříbrných příborů, lup druhý den prodali v zastavárně.

Minár tvrdil, že se na vraždě nepodílel, prý byl ve vedlejší místnosti, kterou prohledával. Justice při výměře trestu brala v potaz kriminální minulost obžalovaných. Také proto Minár dostal stejný trest jako Baier, který se podle obžaloby aktivně podílel na bití seniora.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy drtí vysoký tlak. Jak nad ním vyzrát?

22.01.2020 22:04 Aktualizováno Přibližně polovina pacientů s vysokým tlakem podle lékařů nedodržuje pokyny k léčbě tak, jak mají.…

V ateliérech na Barrandově hořely kulisy, škoda činí 300 tisíc korun

22.01.2020 18:29 Aktualizováno Na pražském Barrandově na Kříženeckého náměstí dnes odpoledne hořel v podzemním podlaží budovy…

Jaroslav Kubera (†72). Poslední rozloučení s šéfem Senátu bude 3. února

22.01.2020 17:16 Aktualizováno Smuteční shromáždění k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se uskuteční…

Útok v Plzni byl pokusem o vraždu. Cizinec si odpyká 10 let, oběť přišla o…

22.01.2020 17:12 Bezdůvodným pobodáním muže na ulici v Plzni spáchal Andrij Šovheňuk pokus o vraždu, nikoliv těžké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama