V Česku se šíří předsudky a dezinformace o postižených, Šimůnková hodlá zasáhnout

Zástupkyně veřejného práv Monika Šimůnková se zaměří na ochranu lidí s postižením před předsudky a s tím spojeným násilím. Zaměří se také na to, zda státní orgány poskytují těmto obětem dostatečnou podporu. Kancelář ombudsmana to uvedla na svém webu. Šimůnková se kvůli této problematice obrátila na ministerstvo spravedlnosti.

Monika Šimůnková
doporučujeme

"Jakékoliv výroky o tom, že někteří lidé s postižením jsou pro společnost přítěží nebo jejich život není plnohodnotný, považujeme za nepřípustné," uvedla Šimůnková.

Za poslední dobu se podle ní totiž v Česku objevují různé nenávistné projevy, které plynou z předsudků či mylných představ o postižených. "Ať se jedná o sepisování petic proti zřizování služby chráněného bydlení, které jsou založené na zkreslených nebo přímo nepravdivých informacích o lidech s postižením, či nedávné zcela neakceptovatelné výroky na adresu dětí narozených předčasně či jejich rodičů," uvedla zástupkyně ombudsmana.

V rámci monitorování naplňování Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením se zástupkyně ombudsmana chce zaměřit na to, zda jsou postižení v Česku před podobnými útoky patřičně chráněni a zda státní orgány poskytují jejich obětem dostatečnou podporu. S žádostí, aby tomuto problému byl věnován dostatečný prostor a aby se zvýšily aktivity vedoucí k nastavení zákonných pravidel stíhání předsudečného násilí a pomoci jeho obětem, se Šimůnková obrátila na ministerstvo spravedlnosti.

Vedle toho se chce i zapojit do výzkumu, který mapuje další stránky takzvaného předsudečného násilí na postižených. Šimůnková uvedla, že vzhledem k tomu, že je to systémový problém, bude o něm informovat Výbor OSN pro práva lidí s postižením prostřednictvím takzvané alternativní zprávy o plnění úmluvy o právech postižených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý pražský imám Shehadeh nepodal dovolání, trest za podporu terorismu…

01.12.2020 15:44 Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který si má odpykat deset let ve vězení, nepodal dovolání k…

Podnikatelé v Praze protestovali proti vládě

01.12.2020 12:37 Aktualizováno Několik desítek zástupců podnikatelů a živnostníků se vydalo dnes dopoledne od pomníku druhého…

Policie zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku, jednu věc na nich ale…

01.12.2020 12:06 Policie dnes zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku. Kdokoli si může v mapách vyhledat počty…

Autobus MHD v Praze se srazil s autem a skončil v příkopu, dvě ženy…

01.12.2020 10:40 Aktualizováno Autobus MHD se dnes ráno v pražských Kolodějích srazil s osobním vozidlem, sjel do příkopu, kde se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama