V Česku žije téměř 24 tisíc bezdomovců. Z toho 2600 dětí, ukázalo sčítání

V Česku žilo na jaře letošního roku 23.830 bezdomovců, z toho 2600 bylo mladších 18 let. Nejvíce lidí bez domova je v Moravskoslezském kraji a v Praze. Výrazně převažují muži. Zhruba polovina bezdomovců žije venku nebo využívá přechodné noclehárny pro lidi bez přístřeší.

Přidejte svůj názor 83 komentářů

Bezdomovci
doporučujeme

Vyplývá to ze sčítání a odhadu, které v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, sdělil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

Sčítání se uskutečnilo ve 403 obcích, v nichž žije dohromady více než polovina obyvatel ČR, ve 232 azylových domech, 19 domech na půl cesty, 188 nemocničních zařízeních a 35 věznicích. K celkovému počtu výzkumný ústav dospěl takzvanou extrapolací těchto dat, tedy odhadem na základě získaných údajů.

Polovina lidí bez domova využívá využívá sociálních a ubytovacích služeb a pobývá v azylových domech, obecních ubytovnách pro lidi bez přístřeší, v domech na půl cesty nebo byli v době sčítání v nemocničních zařízeních (nejčastěji psychiatrických léčebnách) či ve vězení.

Mezi bezdomovci, kteří přespávají venku a v noclehárnách, je 80 procent mužů a více než dvě pětiny těchto lidí bylo v situaci bezdomovectví pět a více let. V azylových domech je poměr rozdílný, žije v nich 30 procent žen, 38 procent mužů a 32 procent dětí. Nejpočetnější věkovou kategorií klientů azylových domů jsou nezletilí, a to kvůli matkám s dětmi, a dospělí ve věku mezi 50 a 64 lety. Zhruba dvacetinu obyvatel azylových domů tvoří senioři starší 65 let. Obyvatelé azylových domů nejčastěji uváděli, že byli bez střechy nad hlavou dobu kratší než rok.

"Lidé bez domova z námi sčítaných kategorií jsou přitahováni především většími městy s populací nad 20.000 obyvatel. Zjednodušeně lze říct, že čím větší obec je, tím větší má předpoklady, že se v ní budou osoby bez domova koncentrovat. Nejvyšší koncentrace osob bez domova proto nalezneme v těch krajích, jejichž populace žije především ve větších městech," uvedl výzkumný ústav v závěrečné zprávě.

V Moravskoslezském kraji žije asi 3540 bezdomovců, v hlavním městě zhruba 3250 a v Jihomoravském kraji přibližně 2450. Naopak v Jihočeském a Libereckém kraji je bezdomovců méně než 800.

Nejvyšší podíl bezdomovců pak je Karlovarském kraji, a to tři procenta. V Moravskoslezském kraji to je 2,92 procenta a v Ústeckém kraji 2,75 procenta.

Z hlediska nejohroženější skupiny bezdomovců, tedy těch, kteří přespávající venku a v noclehárnách, je na prvním místě ale Praha. V hlavním městě takto žije přibližně 2100 lidí. Nejmladší je pak bezdomovecká populace v Ústeckém kraji, kde mají lidé bez domova v průměru 45 let. Naopak nejstarší bezdomovci s průměrným věkem 50 let jsou ve Zlínském a Olomouckém kraji. Celorepublikový průměrný věk lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou, je kolem 47 let.

Nejvíce dětí bez domova bylo mezi regiony podle zjištění výzkumného ústavu v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, jejich počet tam překračoval 300. Nejméně, 47, jich bylo v Karlovarském kraji.

Podle sčítání lidí z roku 2011 žilo v ČR kolem 11.500 osob bez přístřeší, které vyhledávaly pomoc a stály o ni.

Loading...
Vstupte do diskuze (83)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Posměch i urážky. České děti zažívají na internetu peklo

19.11.2019 12:15 S urážkami, posmíváním a jiným negativním chováním se na internetu podle průzkumu pro společnost…

Nehoda při závodech. Kdo odpovídá za újmu způsobenou autem? NS rozsekl spor

19.11.2019 12:07 Za nemajetkovou újmu způsobenou při havárii závodního automobilu může odpovídat nejen pořadatel…

Smrtící výstřel ze zoufalství? Soud řeší případ zabití hosta v restauraci

19.11.2019 09:37 Před olomouckým krajským soudem dnes stanul jednapadesátiletý Milan Sobotka obžalovaný ze zabití…

Demonstranti po několika dnech ukončili blokádu Karolina

18.11.2019 21:01 Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy (UK), se dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama