V českých věznicích hrozí nekontrolovatelné šíření covidu, platí zákaz návštěv

Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy koronaviru minulý pátek a opatření by zatím mělo platit do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu.

Věznice, ilustrační fotografie

Server Česká justice uvedl, že podle Vězeňské služby (VS) by při průniku onemocnění do věznic s ostrahou hrozilo prakticky nekontrolovatelné šíření nemoci. Návštěvy odsouzených byly zakázány i na jaře. Vězňům tehdy bylo umožněno více telefonovat s příbuznými a změnil se také systém doručování balíků.

Podle ministerstva spravedlnosti má zákaz návštěv ve vazebních věznicích, věznicích a ústavech pro výkon zabezpečovací detence eliminovat riziko šíření nemoci covid-19, a ochránit tak zdraví vězněných i zaměstnanců bezpečnostního sboru.

Ze zhruba 11.000 dozorců a civilních zaměstnanců VS byl ke čtvrtku potvrzen covid u 285 lidí a u 18 vězňů, z toho jeden je vazebně stíhaný. V karanténě bylo na 90 lidí z řad personálu, sdělila ČTK ve čtvrtek mluvčí sboru Petra Kučerová. K 12. říjnu bylo podle dat ministerstva evidováno 110 pozitivně testovaných zaměstnanců sboru a 13 vězněných (dva obvinění a 11 odsouzených). O týden dříve měli covid-19 čtyři vězni a 52 pracovníků sboru.

VS v odůvodnění vládního rozhodnutí o zákazu návštěv varovala, že bez omezení návštěv by mohlo dojít k fatálním následkům. "V případě potřeby intenzivní zdravotní péče není Vězeňská služba ČR schopna tuto poskytnout jinak než v civilním zdravotnickém zařízení. V současné době není uspokojivě dořešena například otázka střežení nebezpečných osob na JIP v civilních zařízeních. Vězeňská služba ČR také nedisponuje žádnými plicními ventilátory ani personálem k jejich obsluze," napsala.

Podle bezpečnostního sboru je výskyt koronaviru ve věznicích zatím relativně nízký, nárůst je ale přesto alarmující. "V této souvislosti je také vhodné připomenout platný epidemiologický model, že v případě, kdy je reprodukční číslo šíření nemoci covid-19 v běžné populaci 3, je v prostředí věznic toto číslo 14 až 16 podle způsobu výkonu trestu a způsobu ubytování," podotkla podle serveru VS.

"V případě průniku onemocnění do věznic s ostrahou hrozí prakticky nekontrolovatelné šíření nemoci. Vězni jsou zde ubytováni v ložnicovém uspořádání po čtyřech až cca 12 na ložnici se společnými toaletami a sprchami na chodbách oddílů pro až 80 osob, není možné zabránit ani kontaktu s ostatními vězni a zaměstnanci z důvodu organizace práce vnitřních provozů, výdeje stravy, zajištění základních práv odsouzených," upozornil sbor.

Doplnil, že kapacita oddělení pro pacienty s covid- 19 v brněnské vězeňské nemocnici je pro případ vysokého výskytu nemoci ve vězeňské populaci nedostatečná. Má 21 míst, respektive sedm cel po třech místech, a možnosti jejího rozšíření jsou podle VS velmi omezené.

Vězeň má za normálních okolností nárok na tři hodiny návštěv měsíčně, přičemž se za ním mohou dostavit až čtyři lidé. V případě nezbytnosti může ministerstvo udělit z nařízení výjimku.

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Respirátory slouží k boji s covidem, rozhodl soud a odmítl je zrušit

21.10.2021 14:22 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení mimořádného opatření, které nařizuje nosit na…

Část pražských restauratérů kontroly hostů odmítá

21.10.2021 13:29 Někteří pražští provozovatelé restaurací a barů pochybují o účinnosti kontrol bezinfekčnosti hostů…

Související:

Právě se děje

reklama