Letadlo Smartwings přivezlo respirátory, Ruslan přistane v noci

Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Po jeho příletu začali hasiči a policisté vykládat 1,9 milionu roušek a 100.000 respirátorů. Na twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Další zakoupený zdravotnický materiál přiveze do Pardubic velkokapacitní letoun An-124 Ruslan. Z čínského Šen-čenu odstartoval dnes ráno, předpokládaný přílet je ve středu v brzkých ranních hodinách. V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek.

Přidejte svůj názor 202 komentářů

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

Ve středu přiletí z Hanoje zásilka 250.000 respirátorů letadlem vietnamské společnosti Bamboo Airways. Novinářům to řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Vietnamská vláda podle něj povolila jejich vývoz za situace, kdy je uzavřen tamní trh s pomůckami. Letadlem přiletí z Vietnamu také 150 Čechů a 50 občanů dalších států Evropské unie.

Zdravotní ochranné pomůcky stát nakupuje především v Číně, se kterou se dohodl na zprovoznění leteckého mostu, v jehož rámci se budou pomůcky převážet. Vedle Smartwings je do něj zapojena také letecká společnost China Eastern, první její letadlo přiletělo do Prahy v pátek, další v neděli. Letadla s ochrannými pomůckami by podle ministerstva vnitra měla v Česku přistávat zatím šest týdnů.

Společnost Smartwings má se státem smlouvu na vyslání celkem sedmi letadel. První dorazilo do Česka v pondělí zhruba hodinu po půlnoci, dovezlo milion roušek a další zdravotnický materiál. O přesném termínu dalších zatím jasno není, Smartwings však počítá s pravidelnými intervaly. Letadla skupiny odletěla ve směru do Číny už ve čtvrtek po půlnoci, kvůli problémům se získáním potřebných povolení však musela čekat několik dní v Novosibirsku. První z letadel mohlo do Číny přiletět až v neděli.

Ministerstvo obrany využívá k přepravě zdravotnického materiálu velkokapacitní letoun Antonov An-124 Ruslan, který NATO označuje kódovým názvem Condor. První ze strojů dorazil do Česka už v sobotu, přivezl přes 100 tun zdravotnického materiálu. Další spoj přistane v Pardubicích v noci na středu. Stroj byl naložen během noci na dnešek, ráno pak odstartoval z čínského Šen-čenu. Kolem 14:30 přistál v pákistánském Karáčí. Původní plán počítal s příletem do Pardubic kolem poledne, letadlo ale během nakládání nabralo zpoždění. Přílet je tak plánován na noční hodiny.

Česko zatím za nákupy zdravotních prostředků vynaložilo tři miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (202)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Karlovarsku byly nalezeny nebezpečné chemikálie, armáda je likviduje

03.06.2020 21:25 Aktualizováno Na bývalém vojenském chemickém cvičišti v Doupovských horách na Karlovarsku vojáci odstraňují…

Na Slovensko bez omezení. Babiš a Matovič otevřeli hranice

03.06.2020 17:58 Aktualizováno Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb lidí mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v…

Nezaměstnanost v květnu stoupla na 3,6 procenta, naznačují odhady

03.06.2020 17:04 Nezaměstnanost v květnu stoupla na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta, odhadují analytici…

Pražské metro hlásí další nárůst počtu cestujících

03.06.2020 15:48 Počet cestujících v pražském metru se opět zvýšil. Sčítače ve stanicích zaznamenaly v pondělí 1.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy