V domově seniorů na Královéhradecku začalo testování na covid, uvalena karanténa

Dnes začalo testování klientů a zaměstnanců Domova důchodců v Černožicích na Královéhradecku. U jedné z ošetřovatelek byla prokázána nemoc covid-19. Výsledky testů by měly být v úterý. U žádného ze 102 klientů domova se dosud nemoc neprojevila, řekl dnes v 9:30 ČTK Dan Lechmann z kanceláře hejtmana Královéhradeckého kraje.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Podle lékařského náměstka z Fakultní nemocnice Hradec Králové Jaroslava Malého odběrové týmy z FN otestovaly asi sto lidí. "Vzorky již byly odeslány do laboratoře. Během odpoledne otestují druhou polovinu osazenstva černožického domova důchodců. Výsledky všech testů by měly být hotové během zítřka (úterý)," uvedl pro ČTK Malý.

Nemoc byla u zaměstnankyně prokázána v pátek večer poté, co se vrátila z Ukrajiny. Jde o první potvrzený případ covidu-19 v krajských domovech pro seniory.

"Zařízení je od soboty v karanténě z důvodu výskytu koronaviru u jedné z ošetřovatelek. Odběrový tým dnes otestuje zhruba 190 lidí, tedy klientů i zaměstnanců domova," řekl ČTK Lechmann.

Podle vedení kraje zaměstnanci používají ochranné pomůcky pro minimalizaci možného přenosu. Zařízení má dostatek ochranných prostředků.

U ošetřovatelky bylo onemocnění zjištěno náhodou. Žádné příznaky nepociťovala, nechala se testovat kvůli tomu, že nákaza se objevila u jejího manžela. Domov se snažil, aby se testy provedly dříve, ale ani v Královéhradeckém ani v Pardubickém kraji je nikdo nebyl schopen o víkendu zajistit.

Královéhradecký kraj nadále patří v ČR k regionům s nejnižším výskytem nákazy, vyplynulo z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví. V Královéhradeckém kraji bylo dosud zjištěno 49,67 případu nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Lépe na tom byl dnes v ČR už jen Jihočeský kraj, kde měli 41,76 případu na 100.000 obyvatel.

Podle posledních dostupných dat Krajské hygienické stanice v Hradci Králové ze soboty 25. července bylo v Královéhradeckém kraji celkem 31 aktivních případů nákazy, z toho nejvíce, 14, na Hradecku.

V jihlavské nemocnici zemřeli o víkendu dva senioři nakažení covidem-19. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Jeden zemřelý byl klientem Alzheimercentra v Jihlavě, v němž testy v minulých dnech prokázaly nákazu u 40 klientů a 17 zaměstnanců. Oběma zemřelým v jihlavské nemocnici bylo přes 80 let Od začátku pandemie zemřelo na Vysočině v souvislosti s koronavirem šest lidí. V celém kraji je teď podle hygieniků 151 lidí nakažených covidem-19.

Rozšíření covidu-19 se v Alzheimercentru prokázalo v minulém týdnu. Jihlavsko se pak stalo okresem s nejvyšším podílem nemocných v České republice. Na Jihlavsku připadá v přepočtu na 100.000 obyvatel 55 lidí s covidem-19, druhým nejpostiženějším okresem v ČR je podle webu ministerstva zdravotnictví Karvinsko s podílem 46 lidí.

Na celé Vysočině připadá na 100.000 obyvatel 69 nakažených lidí, což je mezi kraji pořád třetí nejnižší počet. Méně nemocných je v Jihočeském kraji a Královéhradeckém kraji.

Nejméně nákaz je na Vysočině v okresech Třebíč a Žďár nad Sázavou, kde v přepočtu na 100.000 obyvatel připadá shodně šest nemocných.

V Kraji Vysočina se od začátku pandemie covidem-19 nakazilo 351 lidí. Na Jihlavsku bylo zatím zjištěno 127 nákaz a na Havlíčkobrodsku 112. Nejméně nemocných je na Pelhřimovsku, kde ale hygienici zaznamenali od soboty do neděle osm nemocných.

Na Jihlavsku platí od 14. července povinnost nošení roušek a zvýšené dezinfekce především ve vnitřních veřejných prostorách, v MHD, obchodech nebo zdravotnických zařízeních. Od čtvrtka chodí lidé v rouškách i na krajský úřad. Od poloviny týdne nesmí návštěvy do lůžkových částí havlíčkobrodské nemocnice, od soboty ani do pelhřimovské nemocnice. Zákaz návštěv na Vysočině platí také v Nemocnici Jihlava a některých sociálních pobytových zařízeních.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár paneláku v Bohumíně byl žhářský útok, soudí hejtman. Jeden muž…

08.08.2020 23:41 Aktualizováno Vše nasvědčuje tomu, že dnešní požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku byl žhářský útok.…

V Bohumíně hořel panelový dům. 11 mrtvých včetně tří dětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku dnes zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. ČTK to…

Obec doporučila lidem, aby si udělali zásoby. Přišla kritika, ozval se i…

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Kdo by si nevzpomněl na tu jarní paniku, kdy začínala první vlna epidemie koronavir, a kdy lidé…

Proč lidé nechtějí nosit roušky? Podle vědce to souvisí s pamětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Zda jsou lidé ochotní se podřídit počátečním pandemickým opatřením, ovlivňuje i krátkodobá paměť.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama