V karanténě už kvůli koronaviru byly stovky lidí

V karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem byly v Česku od začátku února stovky lidí. V některých krajích hygienici přesná čísla ale neevidují. Například v Karlovarském kraji k tomuto opatření podle zjištění ČTK zatím nemuseli vůbec přistoupit a ani v Libereckém kraji v karanténě v současnosti nikdo není. Naopak ve středních Čechách je v ní podle mluvčí krajské hygienické stanice Dany Šalamunové stovka lidí, hejtmanství svolalo na 3. března bezpečnostní radu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Všichni Středočeši, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle Šalamunové poučeni, jak mají postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstat 14 dní. Bezpečností rada kraje, svolaná na úterý, doporučí další adekvátní kroky k zabránění vzniku epidemie, včetně možných postupů podle krajského pandemického plánu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu. Kraj je podle ní připraven použít i krizová opatření, aby bylo ochráněno zdraví obyvatel.

Také v Olomouckém kraji jsou podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Růženy Haliřové v karanténě desítky lidí. Přesné číslo hygienici neevidují a navíc očekávají, že se zvýší po příjezdu lidí ze zahraničních dovolených. V kraji se to týká hlavně Přerovska, kde končí jarní prázdniny. "Jarní prázdniny jsou noční můrou každého kraje, všichni byli v Itálii," řekla ČTK ředitelka odboru.

Několik desítek lidí, kteří se vrátili ze zasažených oblastí, bylo od počátku února v domácí karanténě i na jihu Čech. "Jedná se skutečně jen o preventivní opatření," řekla Jitka Luňáčková z jihočeské hygienické stanice.

Hygienici v Moravskoslezském kraji dosud rozhodovali o více než 40 občanech, kteří se vrátili ze zemí s výskytem koronaviru. Většina skončila v domácí karanténě, například pro studenty VŠB-TUO škola vyčlenila pro karanténu objekt v ulici Dr. Malého. U dalších lidí se situace řešila jiným opatřením, například pracovní neschopností.

V Královéhradeckém kraji bylo k dnešku podle zástupců krajské hygienické stanice kvůli podezření na koronavir v domácí karanténě 48 lidí.

Z ostatních krajů hygienici hlásí nižší počty lidí v karanténě. Například na Vysočině v ní bylo podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Aleny do deseti lidí, kteří byli v zahraničí. Odběry se u nich nedělaly. "Mají se kontrolovat a v případě, že by měli nějaké potíže, se mají ohlásit praktickému lékaři nebo na infekčním oddělení," uvedla. Několik lidí, kteří se vrátili z ciziny a necítili se zdrávi, zůstalo preventivně v domácí izolaci i v Pardubickém kraji, uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

V Ústeckém kraji jsou tři lidé z Mostu v domácí karanténě po návratu z Itálie, příznaky nemoci COVID-19 nemají, řekla ČTK ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

V Česku bylo v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu na nový koronavir dosud testováno 135 vzorků. Žádné podezření na koronavirus se zatím nepotvrdilo.

V Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc dostala zhruba dva měsíce poté. V Evropě je nyní 14 mrtvých, z toho 12 v Itálii, kde se v pátek 21. února vyskytl první případ úmrtí Evropana na nemoc COVID-19, a dva ve Francii. Itálie je s více než 450 nakaženými třetí zemí po pevninské Číně a Jižní Koreji. Nakažených je celosvětově přes 82.000.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda nemluvněte v Bojkovicích: Matka obžalována, dítě měla předávkovat…

06.04.2020 11:20 Státní zástupce Martin Malůš podal obžalobu na devětadvacetiletou ženu v případu listopadového…

Ústavní soud: Vzdálenost nemůže být jediným argumentem proti střídavé péči

06.04.2020 11:05 Velká vzdálenost mezi bydlišti rodičů nemůže být jediným důvodem vylučujícím střídavou péči o dítě.…

Česko má 4591 nakažených. Odhalených případů covid-19 v neděli výrazně…

06.04.2020 09:07 Aktualizováno V Česku bylo k dnešnímu ránu 4591 lidí nakažených koronavirem. Za neděli stoupl jejich počet o 115,…

Záchranáři pátrali na Zlínsku po mladé ženě, našli ji zraněnou

06.04.2020 08:49 Více než sto hasičů, policistů a členů týmu Rescue SAR Morava pátralo v neděli odpoledne a večer po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy