V kauze Stoka se mění žalobce, Radek Mezlík odchází na evropský úřad

V případu možné korupce na radnici městské části Brno-střed, v takzvané kauze Stoka, se změní dozorující státní zástupce. Radek Mezlík z brněnské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství odchází pracovat pro Úřad evropského veřejného žalobce. Mezlík to dnes potvrdil ČTK. Nově vznikající úřad EU by měl být klíčovým orgánem v boji proti podvodnému čerpání dotací z unijního rozpočtu.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Na změnu dozorujícího žalobce upozornily servery HN a Aktuálně.cz. Mezlík ČTK řekl, že už byl vyrozuměn o úspěšné účasti ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásil. "Do funkce budu jmenován, není ale zřejmé kdy. Tipoval bych, že to bude někdy v únoru, takže do té doby budu na kauze Stoka pracovat," uvedl Mezlík.

Termíny hlavního líčení ve složitém případu údajné korupce na radnici městské části jsou do konce roku zrušené, první je vypsán na 5. ledna. Jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Podle žalobce zatím není zřejmé, kdo přesně jeho agendu převezme. "Po mém jmenování soudní řízení převezme některý z mých kolegů. Ještě není jasné, jak se všechny mé případy rozčlení," uvedl Mezlík.

Kauzou Stoka se začal brněnský krajský soud zabývat ve druhé půli září, má za sebou pět jednacích dní, během kterých vypovídali obžalovaní. V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.

Soud líčení zahájil po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed. Korupce se podle policie odehrávala při zadávání veřejných zakázek. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Švachula popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele.

Úřad evropského veřejného žalobce je nově vznikajícím úřadem, měl by se stát klíčovým orgánem v boji proti podvodnému čerpání financí z evropského rozpočtu. Každý členský stát navrhl do funkce evropského žalobce svého kandidáta - Česko vyslalo Petra Klementa z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v Brně. Vybírají se ale i takzvaní evropští pověření žalobci, kteří zastupují instituci na domácí půdě. Česko by jich chtělo mít až deset. Jejich jména dosud známa nejsou. Mluvčí NSZ Petr Malý ČTK řekl, že kandidáty ještě neinformovali o výsledku výběrového řízení, proto v tuto chvíli státní zastupitelství nebude potvrzovat žádná jména.

Třiačtyřicetiletý Mezlík vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, poté podle Aktuálně.cz dva roky pracoval v auditorské společnosti a následně působil pět let jako asistent soudce Nejvyššího soudu. Státním zástupcem je od roku 2007, nejprve působil na Městském státním zastupitelství v Brně, posledních osm let pracuje na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci.

Z mediálně známých kauz byl žalobcem například u případu solárních elektráren na Chomutovsku, kvůli kterým stanuly před soudem i bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a někdejší vedoucí odboru licencí úřadu Michaely Schneidrové. Obě loni v listopadu Krajský soud v Brně osvobodil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, loni klesl na 5,7 procenta

18.01.2021 15:30 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2020 mělo dluhy po splatnosti…

Praha bude rozvíjet systém náramků seniorům pro přivolání pomoci

18.01.2021 13:41 Pražský magistrát bude rozvíjet pro seniory systém speciálních náramků, kterým si v případě…

Od února se mění pravidla pro prodej psů a koček

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích,…

V úterý otevřou papírnictví a obchody se spodním prádlem oblečením pro děti

17.01.2021 18:41 Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama